.NET

İçli Köfte Nasıl Yapılır


İçli köfte nasıl yapılır? İçli köfte yapmanın incelikleri neler? İçli köfte hamuru nasıl yapılır? İçli köfte nasıl kızartılır? Tüm sorularınızın cevabı bu tarifimizde. İnternetteki en detaylı içli köfte tarifini okuyacaksınız.

Önce Malzemeler:
* İç Malzemeleri
- 3 adet orta boy soğan
- 200gr kıyma
- 50gr dolmalık fıstık
- Ceviz, yenibahar, isot, tuz ve karabiber

* Hamuru İçin
- 2 adet yumurta
- 200ml su
- 250gr ince bulgur
- Kırmızı pul biber
- Kırmızı tatlı biber

Eğer haşlama içli köfte yapmak isterseniz bu malzemelere ek olarak irmik kullanmanız gerekecektir.

İçli Köftenin İçinin Hazırlanması
İlk olarak dolmalık fıstıklar kavrulur. Fıstıkları kavururken tavanın önceden ısıtılması ve hiç yağ kullanılmaması gerekmektedir. Dolmalık fıstıklar renkleri kahverengine dönene kadar kavrulur.
Fıstıklar kavrulduktan sonra tavanın içine soğanlar atılır ve kavrulur. Soğanlar iyice kavrulduktan sonra kıyma eklenir.
8 dakika kadar bu şekilde pişirin. Ara ara karıştırmayı unutmayın. Kıyma pişmeye yaklaştığında baharatları atın.
Kıymayı iyice karıştırdıktan sonra iç harcımız hazır. Harcı soğuması için bırakın ve dış hamuru hazırlamaya geçin.

İçli Köfte Hamurunun Hazırlanması
İnce bulguru geniş bir karıştırma kabının içine alın. Üzerine baharatları ekleyip iyice karıştırın. Bulgurların şişmesi için üzerine sıcak su ekleyip streç filmle ağzını kapatın. Bulguru10 dakika kadar bekletin.
Şişmesi için bırakılan bulgura yumurtaları ekleyip yoğurmaya başlayın. Sert bir kıvam elde edene kadar yoğurun.Hamur dinlendikten sonra hazır hale gelir.


İçli Köftenin Yapılışı
Soğuttuğunuz iç harcının içine cevizleri ince ince doğrayıp atın.
Artık içli köfte hamuruna şekil vermeye başlayabiliriz.Şekil verirken elinizi sürekli ıslak tutmaya gayret gösterin. Bir kabın içinde bir miktar su bulunsun. Sürekli elinizi ıslatın. Yuvarlak hale getirdiğiniz hamurun ortasına parmakla bir oyuk açın. Bu çukuru yavaş yavaş döndürerek genişletin. İçli köfte şekliniz oluşmaya başladı. Köfte bir huni şekline döndüğünde artık içine malzemeyi doldurabilirsiniz. İç malzemesini alırken iyice sıkın ki yağı ve suyu aksın. Malzemeyi hamurun içine doldurduktan sonra köşelerineden içe doğru kıvırarak üst kısmını kapatın. İstediğiniz boyutlarda hazırladığınız içli köfteler artık hazır.

İçli Köftenin Kızartılması
Derin bir tavaya bolca ayçiçek yağı koyarak, yağı kızdırın. İçli köfteleri yağın içine bırakarak kızartın. İçli köfteler koyu kahverengi olana kadar kızarmasını bekleyin. Hazır olduğunda bir kağıt havlu üzerine koyun fazla yağını akıtın.

Artık içli köfteniz hazır. Naneli yoğurt veya gavurdağı salatası ile servis edebilirsiniz.
AFİYET OLSUN...

Hiç yorum yok