.NET

30 Saniyede Uykuya Dalmak İçin 10 Bilimsel Yöntem

Uyumak istiyorum, uyku problemi çekiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre. Kolayca uykuya dalmak için bilimsel açıdan kanıtlanmış 10 uyku yöntemini açıklıyoruz.
1. Yatmadan Önce Kitap OkuyunUykuya dalmak için bilinen en iyi yöntem kitap okumak... Özellikle akıcı olmayan, sıkıcı bir kitap seçerseniz uyumanız 30 saniye bile sürmeyebilir. Odayı loş bir ortam haline getirin. Az ışıkla okuyacağınız bir kitap, hemen uykuya dalmanızı sağlayacak.

2. Düzenli Bir Uyku Saati AyarlayınHer akşam aynı saatte yatağa girerek biyolojik saatinizi düzene sokabilirsiniz. Uykuyu fiziksel bir olay olarak düşünmeyin, psikolojik yönü de çok önemli. 


3. Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın


Yeme alışkanlığınızı değiştirmek rahat bir uyku için çok önemli. Herkes diyet yapmanı gerektiğini söylüyor olabilir. Biz de bundan bıktık. Ama sağlıklı bir diyetin uykunuzu düzene sokacağını söylersek belki sizi ikna edebiliriz.


4. Odanızı Serin Tutun


Odanızın yeterince serin olduğundan emin olun. Serin diyorum ama soğuk değil! Yıllarca süren bilimsel araştırmalar düşük oda sıcaklığının, güzel uykuda önemli bir faktör olduğunu gösteriyor. Yatmadan önce banyo yaparsanız vücut ısınız düşeceği için, rahat bir uyku çekersiniz. 

5. Yatmadan Önce Yoga Yapın


Yoga vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur ve sizi temiz bir uykuya hazırlar. 

6. Meditasyon


Meditasyonun fiziksel ve psikolojik açıdan her derde deva olduğu söyleniyor. Uygun nefes teknikleriyle uyku öncesi rahatlayabilirsiniz.

7. Yatmadan Önce Ilık Süt İçinÇocukluğunuzdan beri vazgeçilmez uyku ilacınız SÜT... Süt melatonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Melatonin biyolojik saatimizi düzenler ve uyumanızı sağlar. Uyumadan önce bir bardak ılık süt içmeyi ihmal etmeyin.

8. Kafeini Bırakın


Kafein en büyük düşmanınız. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, çay ve kahveden vazgeçeceksiniz.

9. Elektronik Eşyaları Odanızdan Uzaklaştırın


Çağımızın vebası!!! Cep telefonları... Eğer akıllı! telefonunuzdan uzaklaşabilirseniz uyumamanız için pek bi neden kalmayacak. Telefonu bırakıp bilgisayar veya tablet almayın elinize. Her türlü elektronik eşya yasak...

10. Karartma Perde Kullanın


Işığı en az seviyeye indirmek uyku açısından çok faydalı olacaktır. Aydınlık bir ortamda uyumak, karanlık ortamda uyumaya göre oldukça güçtür. Perdelere çözüm bulamazsanız en azından bir göz bandı kullanarak ışıktan korunun.Hiç yorum yok