.NET

Türkiye'nin En Büyük Dolandırıcıları


Çiftlik Bank vakasından sonra insanların aklına benzer eski hikayeler gelmeye başladı. Kısaca ülkemizin başına gelmiş en büyük dolandırıcıları hatırlayalım.

SÜLÜN OSMAN


Beyazıt Meydanını ve Galata Köprüsü'nü bile satmayı başarmış, dönemin en büyük dolandırıcısı Sülün Osman. Öyle ki dolandırıcılık hikayeleri filmlere bile konu olmuş. İstanbul'a yeni gelen anadolu insanından şehir meydanındaki saate bakma parası aldığı bile söylenir. Gazete manşetleri kendisini çok güzel tarif ediyor gibi...

Birkaç arkadaşını ayartıp meydanın kalabalık olduğu vakitlerde saat kulesinden saatlerini ayarlatıyor ve karşılığında arkadaşlarından para alıyormuş. Bunu gören vatandaşlar yanına yaklaşıp ne yaptığını ve bu işten ne kadar kazandığını sormaya başlıyorlar. İşte o anda vatandaş Sülün Osman'ın tuzağına düşüyor... Oracıkta meydanı vatandaşa kelepir fiyata satıveriyor. :)

Dolandırıcılar Kralı Sülün Osman'ın sattıklarının arasında Tramway, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, vapur hatları gibi kamu malları bulunuyor.BANKER KASTELLİ


80'lerin banker furyasının en tanınmış ismiydi. Yüksek faiz vaatleriyle para topluyordu. 80'lerde ponzi sistemini ilk uygulayanlardandır. Sen gel bana paranı ver, ben sana başka menkul değerlerde kazanacağının kat kat fazlasını vereyim. Bunu da senden sonra gelenlerin parasını sana vererek yapayım.

AYŞE BENLİ


Namı Amerikalara kadar ulaşmış milli dolandırıcımız. Las Vegas'ta 5 kişilik çetesiyle birlikte milyon dolarları kaldırdığı söyleniyor. Pokerde yaptığı hile bir türlü anlaşılamayan benli, hala aranıyor ancak nerede olduğunu bilen yok.

KENAN ŞERANOĞLU


Herkesin hafızalarına kazınan TİTAN saadet zincirinin kurucusu. Lamborghini, güzel kızlar, uçuk partiler, lüks hayat... Ortada elle tutulur bir ürün olmadan kısa yoldan zengin olma hayali peşinde koşan milyonlar peşinden geldi. Kaçınılmaz sonla karşılaştı tabii ki. Zincirin halkaları kopunca adresi ceza evi oldu. 10 yıl hapis yattıktan sonra tekrar aramıza döndü. Yeni projelerde görmek istiyoruz kendisini.

Hiç yorum yok