.NET

Tasarruf Etmenin Püf Noktaları


Bütçe Oluşturun
Tamam bütçe oluşturayım ama nereden başlamalı ve nasıl yapmalıyım diye düşünebilirsiniz. Önümüzdeki ayın ilk gününden başlayarak bir ay boyunca aldığınız tüm ürün ve hizmetlerin faturalarını alın biriktirin. Ay sonunda bunlar alt alta toplayarak ne için ne kadar para harcadığınızı net bir şekilde görebileceksiniz. Bu rakamlar size kısmanız gereken harcamaları en doğru şekilde gösterecektir.

Harcamalarınızı Kayıt Altına Alın
Tasarruf etmek için ilk adım ne kadar harcadığınızı bilmektir. Her aldığınız şeyi not edin. Bunun için telefonda kullanabileceğiniz çeşitli uygulamalar var. Verileri girdikten sonra faturalar, yemek, eğlence, kredi gibi başlıklar altında harcamalarınızı alt alta toplayarak neye ne kadar harcadığınızı belirleyin. Hesaplamada kolaylık olması açısından nakit kullanmak yerine banka kartınızı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Tasarruf Planınızı Hazırlayın
Bütçemiz hazır, harcamalarımız kayıt altında.. Sıra tasarruf yapmaya geldi. Bütçenizin içinde bir tasarruf kategorisi oluşturun. Gelirinizin %10-15'ini bu bölüme ayırın. İnternet bankacılığında açacağınız ilave bir mevduat hesabı, altın veya döviz hesabı olabilir. Elinize geçen her paranın %10'unu (imkan varsa daha fazlasını) açacağınız bu hesaba yatırın. Borçlarınız çok yüksekse bu miktarda tasarruf yapamayabilirsiniz. O zaman tasarruf miktarını biraz aşağı çekebilirsiniz.

Tasarruf İçin Bir Amacınız Olsun
Para biriktirmek için bir amacınız olmalı. Evlilik, otomobil almak, ev almak, tatil vs. gibi bir amacınız olsun. Bu parayı biriktirince ne yapacaksınız.
İşten ayrılmanız ya da ekonomik bir sıkıntıya girmeniz durumunda sizi 9-10 ay idare edebilecek kadar bir miktar sürekli banka hesabınızda bulunmalı.

Önceliklerinizi Belirleyin
Tasarruf hedeflerinizi nasıl belirleyeceğinizi öğrenin. Bu sayede tasarruf yapmaya ne zaman başlamanız gerektiğini kestirebilirsiniz. Örneğin yakın gecelekte bir otomobil almanız gerekeceğini biliyorsanız, şimdiden para biriktirmeye başlayabilirsiniz.


Hiç yorum yok