.NET

Bir Haftada Nasıl 5 Kilo Veririm?Kilo vermek size inanılmaz derecede zor gelebilir. Özellikle kısa süre içinde incelmek gibi bir hedefiniz varsa bu düşünce doğrudur. Elimizde bir sihirli değnek olmasa bile bir haftada 5 kilo vermek mümkün. Diyetinizle birlikte biraz egzersiz ve hayat rutininizde bazı önemli değişikliklerle sadece 1 hafta içerisinde incelebilirsiniz.

Burada önemli olan nokta bu verdiğiniz 5 kilonun büyük çoğunluğunun vücudun biriktirdiği ödem olduğunu bilmeniz. Yeme düzeninizi kontrol altında tutmazsanız bu kiloyu aşağı yukarı aynı hızda geri almanız kaçınılmaz.
1. Neler yiyebiliriz?

Ağırlıklı olarak yağsız protein tüketmek önemli. Bunun yanında sebzeler ve sağlıklı yağlar da devreye girecek ve kısa süre içinde etkisini göreceksiniz. Karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız. Ekmek, şeker, unlu gıdalar, tatlılar, abur cuburlar yok! 
Az sayıda çeşit olacak, tatsız tuzsuz bir diyet diye düşünmeyin. Seçenekler tahmin edeceğinizden çok fazla.
  • Yumurta yüksek protein içeriği nedeniyle diyetinizin vazgeçilmezi olacak. Yumurtanın akı doğada bulunan tek saf protein kaynağıdır. Sarısının içinde yağ ve karbonhidrat da bulunur. Sarısı ile birlikte tüketebilirsiniz. Ancak daha fazla yemek isterseniz sarısını ayırmanızı tavsiye edebilirim.
  • Kırmızı et, tavuk ve balık yine diyetinizin en önemli parçaları. Bunların yağsız kısımlarını mümkünse ızgarada pişirerek yiyebilirsiniz. Izgarada pişen etlerin yağının büyük kısmı gittiği için size fayda sağlayacak.
  • Köfte, adana, urfa gibi kebaplar bol yağ içeriğinden dolayı diyet listenizde olmasın. Dışarıda ızgara yiyecekseniz tavuk, dana antrikot vs. tercih edebilirsiniz.
  • Düşük karbonhidrat içeriğine sahip sebzeler olan brokoli, karnabahar, ıspanak, lahana, brüksel lahanası, pazı, marul, salatalık ve kereviz yiyebilirsiniz.
  • Sebzeleri buharda pişirebilir ya da fırınlayabilirsiniz. Unutmayın kızartma yapmak yok. 

2. Şeker ve Yağlar

Karbonhidratı, şekeri ve yağı tamamen hayatınızdan çıkarın. Karbonhidrat ve şekerli gıdalar insülin hormonu salgılanmasına ve bu nedenle vücudunuzun yağ depolamasına neden olur. İnsülin seviyeniz düştüğünde vücudunuz yağ yakmaya başlar. 
  • Patates cipsi, patates kızartması ve ekmek gibi nişastalı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun. Şekerli yiyecekler, aburcuburlar gibi aşırı şeker içeriği olan gıdalara yaklaşmamalısınız.
  • Kuzu eti gibi bol yağlı kırmızı etler sindirimi zor olduğundan metabolizma hızınızı yavaşlatır ve kilo verme eğiliminiz azalır. Kırmızı et olarak dana eti tercih edebilirsiniz.

3. Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Gıdalar

Beyaz şekerden kesinlikle uzak duruyorsunuz. İlla şekersiz yapamam diyorsanız beyaz şeker yerine stevia veya splenda gibi tatlandırıcılar kullanabilirsiniz. Stevia bitkisel olması nedeniyle tercih sebebi.
Meyve tüketimini minimuma indirin. 5 günlük diyet sürecinizde mümkünse yemeyin. Özellikle muz, kiraz gibi bol karbonhidratlı meyvelerden tamamen uzak durun.


4. Beş günlük yemek planınızı yapın

Bu plan 5 günlük sabah öğle ve akşam yemeklerini kapsamalı. Öğün atlamak yasak. Arada kaçamak yapmak yasak. Mümkün olduğu kadar yemek saatlerini değiştirmemeye çalışın. Yemek programınız protein ağırlıklı olsun. Sebze yemeği bile yeseniz yanında mutlaka protein de tüketmelisiniz. Sadece sebze ile sonuca ulaşamazsınız.

  • Sabah kahvaltınızda haşlanmış yumurta (haşlanmış yumurta daha tok tutar), yağsız peynir, zeytin, salatalık, domates, biraz yeşillik...
  • Öğle yemeğinde sadece protein tüketmeye özen gösterin. Izgara tavuk, ızgara et vs olabilir. Yanında yoğurt, kefir, ayran tüketebilirsiniz. Diyet kola da serbest.
  • Akşam yemeğinde protein yanına bir miktar sebze yemeği ile öğünü tatlandırabilirsiniz. Yoğurt yine sofranızdan eksik olmasın. Kefir ise metabolizmayı ciddi oranda hızlandırır. Tavsiye ediyorum. Kola seviyorsanız diyet olanlardan kullanabilirsiniz.

5. Basit ama proteini bol bir kahvaltı

Günün başlangıcını bol proteinli bir kahvaltı ile yapın. Bu öğünde bir dilim tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz. Ekmek yemeden durabilirim diyorsanız yemeyin. Hiç ekmek tüketmemek en iyisi.

6. Öğle Yemeği

Çalışıyorsanız muhtemelen her gün aynı saatlerde öğle yemeği yiyorsunuz. Bunu hafta sonuna da yayın. Öğle yemeğiniz her gün aynı saatlerde olsun. Öğle yemeğinizi protein ağırlıklı olarak düzenleyin. 

7. Akşam Yemeği

Vücudunuzu yormayacak, çok ağır olmayan gıdalarla bir akşam yemeği seçin. Bu öğünde proteinin yanına sebze yemeklerini de ekleyerek devam edebilirsiniz. 
Bu öğünde de protein ağırlıklı yemekleri tercih edin.


8. Bol Su İçin

Bol su içmek sindirim sisteminizin rahat çalışmasına yardımcı olur. Cildinizin güzel görünmesini sağlar.
Soda da tüketebilirsiniz. İçerisine limon koyabilirsiniz. Piyasada hazır satılan limonlu sodalardan uzak durun. Onlar şeker tuzağı.
İçebildiğiniz kadar su için. Bol proteinle beslendiğiniz için sürekli su ihtiyacı hissedeceksiniz zaten. Yanınızda sürekli su bulunsun.
Şekersiz yeşil çay da sıvı tüketmek için bir seçenek. 


9. Yediklerinizi Not Edin

Yediğiniz her şeyi not edin. Bu konuya özen göstermelisiniz. Her gün tartılın. Bunları da not defterinize kaydedin. Cep telefonunuza Google Keep programını yükleyerek bu programa notlarınızı kaydedebilirsiniz. Ya da Google Takvim uygulamasını kullanabilirsiniz. 
Bir kaçamak yaptığınızda kendinizi suçlu hissedeceksiniz ve bu kaçamağın nelere mal olduğunu kilo kaybının durması ya da kilo almak olarak geri döndüğünü göreceksiniz. Ayrıca bu sayede kilo verme ve yemek planınızı sürdürmede ne kadar başarılı olduğunuzu takip edebileceksiniz.


10. Günlük egzersizler

İmkan buldukça yürüyün. Günde en az yarım saat tempolu yürüyün. Ayrıca bir spor salonu ya da youtubedan sürdürebileceğiniz düzenli bir egzersiz programı vücudunuzun sıkılaşması için yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok