.NET

Bitkisel Yollarla Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?


Burun tıkanıklığı, burun içerisinde yoğun mukus birikmesinden kaynaklanır. Mukus aslında yararlı bir şeydir. Çünkü akciğerlerimizin, boğazımızın, üreme ve sindirim organlarımızın toz ver parçacıklardan, bakterilerden, virüslerden ve diğer mikroorganizmalardan korunmasına yardımcı olur. Tıkanıklık varsa vücudunuz bu mikroorganizmalarla savaş halinde demektir. Fakat mukus oluştuğunda rahatsız edici olabilir. Tıkanıklık uyku kalitenizi bozmaya başladığında, tıkanıklığı azaltmak için bazı bitkisel yöntemleri kullanmak isteyebilirsiniz. Herhangi bir bitkisel ilacı kullanmadan önce doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin, özellikle hamile iseniz veya çocuk emziriyorsanız.Tıkanıklığa Çözüm İçin Bitkisel Yöntem

Okaliptüs kullanın

Okaliptüs bir ot olmasına rağmen, bir yağ olarak piyasada kolayca bulunur. Bununla birlikte okaliptüs pastillerde, öksürük ilaçlarında, losyonlarda ve banyo tuzlarında da mevcuttur. Mukus birikmesini önleyecek güçlü bir koku barındırır. Okaliptüs'ün hamile ve emziren bayanlar için güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Ancak iki yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalı ve her zaman dozajından fazla alınmamalıdır. 

Çok güçlü bir yağ olduğu için dozajında kullanın. Buhar tedavisi için bir bardak suyun içene birkaç damla koymayı deneyebilirsiniz.

Doktorunuz tarafından özellikle belirtilmediği sürece okaliptüs yağını asla tüketmeyin. İçlerinde okaliptüs yağı bulunan soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları vardır, ancak bunlar yutmak için formülize edilmişlerdir. Yağ çok yoğun olduğundan yutulduğunda çok tehlikeli olabilir. Okaliptüs yağını herhangi bir dozda kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın..


Anason, kekik ve güveyotu deneyin

Tıkanıklık için birçok farklı ot vardır. Anason, kekik ve güveyotu hamile ve emziren kadınlar için güvenli olan, birçok yiyecekte ve çayda bulunan bitkilerdir. 

Anason tohum olarak ve yağ olarak piyasada bulunabilir. Çay içine az miktarda atılabilir veya buharda kullanılabilir.

Kekik ve güveyotu da aynı şekilde kullanılabilir. Her dozu güvenlidir. 

Kakule ve acı biber kullanabilirsiniz

Kakule, burun tıkanıklığınızla ilgili bakteri veya enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Acı biber ise daha farklı işlev görür. Mukus sıvısını daha akışkan hale getirerek burnunuzun rahatlamasını sağlar. 

Kakule bir baharat, tohum ve yağ formatlarında bulunabilir. Yemeklerde kullanılır. Dozlama kısmı damak zevkinize bağlıdır. 

Acı biberi yemeklerde kullanın, turşu olarak tüketin, pul biber olarak kullanın. Miktar yine damak zevkinize bağlıdır.

Nane

Nane ot ve uçucu yağ olarak kullanılabilir. Nane yağını sadece az dozlarda tüketin. Mide ekşimesine neden olabilir. 

Bir çay kaşığı naneyi 1 su bardağı kaynar suda kullanın. Küçük çocuklarda ve bebeklerde nane kullanmayın. Çocuklarda solunum problemlerine yol açabilir.


Background image created by Evening_tao - Freepik.com

Hiç yorum yok