.NET

Sabun Cevizi İle Sıvı Deterjan Yapımı

Sabun Cevizi Nedir?

Sabun cevizi himalayalarda doğada kendi halinde yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin özelliği yerli halk tarafından temizlik amaçlı kullanılmasıdır. Her türlü temizlikte kullanılması ve tamamen doğal olması tercih etmeniz için büyük bir neden olacak. 
Himalayalarda yerli halk tarafından toplanıp kurutulan bu meyve deterjandan şampuana ve sıvı sabuna kadar aklınıza gelecek bütün temizlik ürünlerinde kullanılıyor.
Sabun cevizi doğal olarak bir sülfaktan olan saponin içerir ve bu sağlığımızı hiçe sayan kanserojen çamaşır deterjanlarına karşı biyolojik bir alternatiftir.


Sabun Cevizi İle Deterjan Yapımı

Malzemeler: 20 adet sabun cevizi, 6 bardak su

Sabun cevizlerini ve suyu bir tencereye alın. Tencerenin kapağını kapatarak orta ısıda kaynamaya bırakın. 

Karışımı 30 dakika kaynatın. Su kaynamaya başladığında ocağın altını kısın. 

Daha sonra tencerenin kapağını kaldırın ve 30 dakika daha kaynatın. Sabun cevizleri kaynadığında daha çok saponin bırakmaları için cevizlerin üzerine bir çatal yardımı ile bastırın. Karışım kapak açıkken kaynattığınızda su azalacak ve daha yoğun bir konstantre deterjanınız olacaktır.

Kaynatma işlemi bittikten sonra ocağın altını kapatın. Bir süzgeç yardımı ile karışımı süzün. Sıvıyı birkaç saat kadar oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Bu miktardaki su yaklaşık 3 buçuk bardak deterjan verecektir.

Sıvı ele alınabilecek kadar soğuduğunda temiz bir cam veya plastik şişeye dökün. Deterjanın daha uzun süre korunması için hava geçirmez bir kap kullanılması önemli.

Sabun cevizleri oda sıcaklığında soğuduğunda, tekrar deterjan yapana kadar bunları dondurucuda saklayabilirsiniz. Sabun cevizleri bu şekilde yaklaşık 3 kez kullanılabilir. 

Sabun cevizleri ısıya maruz kaldıklarında birkaç gün içinde bozulurlar. Bu nedenle deterjanı buzdolabında saklayın. Karışım soğuk kaldığında iki haftaya kadar bozulmaz. Daha uzun süre saklyabilmek için elde ettiğiniz sıvıyı buz kalıplarına dökebilirsiniz. 

Çamaşır yıkama zamanı geldiğinde, çamaşır mekinenizin deterjan bölmesine 2 yemek kaşığı sabun cevizi deterjanınızdan ekleyin. Bu deterjanı normal ve yüksek devirde kullanabilirsiniz. Her zaman nasıl yıkıyorsanız aynı ayarda kullanın.


Hiç yorum yok