.NET

Fayans Nasıl Boyanır?
Murfak ve banyolarınızdaki fayansların renginden sıkıldınız mı? Fayansları nasıl boyarım mı diyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Biraz emek ve doğru malzeme ile yepyeni fayanslara sahip olmak mümkün.

Çoğu kişinin kullandığı cadence markası bu alanda öncü olarak görünüyor. Bu akrilik boyalarla boyayacağınız zeminler güzel görünümlü ve uzun ömürlü olacak.

Bu yazımızda stencil (şablon) kullanarak yer karolarımıza renk vereceğiz. Bu malzemeleri internetten ve yapı marketlerden kolayca elde edebilirsiniz. 
(https://goo.gl/jnwNXS)


Başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Fayans yüzeyleri temiz olmalı. Yağ ve lekelerden arındırılmalı. 

Kullanılan Malzemeler
- Akrilik boya (istenilen renklerde)
- Boya bandı
- Stencil (şablon) istediğiniz desende
- Vernik- Fırça

Akrilik boya ile ilk kat boyama işlemine başlayabiliriz. İlk katı boyadıktan sonra 5 gün kadar bekleyin. Örneğin beyaz renge hepsini boyadık diyelim. İlk kat astar gibi olacak. Mükemmel sonuç beklemeyin. 

5 gün sonra ikinci kat boyayı yapın. Genelde ikinci kat yeterli olur. Ama mevcut fayansınızın rengi ve kullandığınız boyanın rengine göre üçüncü kat da gerekebilir. Üçüncü katı atmadan önce 5 gün daha beklemelisiniz.

Duvar fayanslarınız boyuyorsanız bekleme süresini 3 güne indirebilirsiniz.

İstediğiniz pürüzsüz tek renk oluştuysa artık şablonla ince detaylara geçebilirsiniz. Sabırla ve özenle ince detayları da tamamlayın.

Yüzeyimizin daha dayanıklı olması için vernik işlemine geçiyoruz. Suya dayanıklı bir vernik kullanarak yüzeyi vernikleyin. İlk kat vernik işlemini gerçekleştirdikten 3 gün sonra ikinci kat verniği de yapın. 

Yeni ve mükemmel fayanslarınız hazır...


Hiç yorum yok