.NET

Karizmatik Olmak İçin 4 Altın Kural

Nasıl karizmatik olurum diye düşünüyorsanız yazımız sizin için. Bir mekana girdiğiniz gibi bütün gözler üzerinizde olsun. Karizmatik insanlar her ortamda öne çıkar. Neyse ki artık nasıl daha karizmatik olabileceğini öğrenebilirsin.

Özgüvenini inşaa ederek ve başkalarının gözünde özel görünmeyi öğrenerek başlayacağız. Ardından iletişim ve vücut dili ile nasıl daha karizmatik olunur öğreneceğiz.


1. Özgüveninizi yeniden inşaa edin.

Kendinizde sevdiğiniz özelliklere odaklanın.


Kendiniz olursanız insanlar sizi daha çok sever. O yüzden rol yapmayın. Sizi en iyi tanıyan kendinizsiniz. Olumlu yönlerinizi öne çıkararak, özgüven eksikliğinizi azaltabilirsiniz.


  • Olumlu özelliklerinizi, başarılarınızı, sevdiğiniz huylarınızı not alın. Ayrıca çevrenizde sizi seven insanlara hangi özelliklerinizi sevdiklerini sorabilirsiniz.
  • Hangi özelliklerinizi öne çıkarmak istiyorsanız onlara oynayın. Mesela vücudunuza güveniyorsanız, onu ön plana çıkaracak kıyafetler seçebilirsiniz. Ya da saçlarınızı beğeniyorsanız size özel farklı bir saç modeli seçebilirsiniz.

Daima olumlu düşünün

Pozitif olmanız insanları size çeker. Devamlı etrafınızda olmak isteyeceklerdir. 
Sürekli iyimser bir bakış açısına sahip olarak, zor bir durumda en iyiyi hedefleyen ve cesaret veren pozitifliği gösterin. Mevcut zorlukları veya engelleri önünüzde bir duvar olarak görmeyin, onları fırsata çevirin. Daha pozitif olabilmek için bazı ipuçları:
  • Olumsuz düşüncelere karşı olumlu cevaplar ver. Örneğin biri size "Hata yaptım" derse, ona "Bunu hata olarak görme, senin doğruyu bulman ve gelişmen için bu bir fırsat" diyebilirsiniz. 
  • Çevrenizde pozitif insanlar olsun. Karamsar insanlardan uzak durmaya çalışın.
  • Kahkaha ile ruhunuzu besleyin. Eğlenceli şeyler izleyin. Komik karikatürle fıkralar vs. Ne ile mutlu oluyorsanız onu yapın. Her gün kahkaha atmak sizi daha pozitif yapacaktır.
  • Sevmediğiniz özellikleriniz üzerinde çalışın. Onları yenmek için çalışın. Kendinizi kötü hissetmeye başlarsanız, yaşayacağınız ilerlemeyi düşünün kendinizi motive edin.

İnsanları etkilemek için giyiminize özen gösterin

Kıyafetleriniz kendinizi nasıl hissettiğinizi ve başkalarının sizin için nasıl düşünmesi gerektiğini anlatır. Kendinizi en iyi şekilde hissettiren ve başkalarının görmesini istediğiniz mesajı iletmenizi sağlayan kıyafetleri seçiniz.

Üzerinize iyi uyan kıyafetleri giyin ve size yakışan renkleri ve desenleri seçin.

Sadece moda diye bir kıyafeti seçmeyin. Gerçekten hoşlanmıyorsanız kendinizi rahatsız hissedeceksiniz. 

Özgüveninizi artırak için bir başarıya odaklanın

Başarılarınızı düşündüğünüzde, beyniniz daha iyi hissetmenizi sağlayan oksitosin adı verilen bir kimyasal salgılar. Eğer kendinize güvenmiyorsanız oksitosin takviyesi kısa bir süre için kendinize güvenmenize yardımcı olur. Sosyal bir ortama girmeden önce elde ettiğiniz başarılarınızı düşünün.

Örneğin, en iyi 3 başarınızın fotoğraflarını telefonunuzdaki bir albümde saklayabilirsiniz. Bir ortama girmeden önce bu fotoğraflara bakmak size iyi gelecek.

2. Başkalarını Özel Hissettirin

Başkalarıyla iletişim halindeyken elektronik cihazlardan uzak durun

Başkalarıyla konuşurken bir cihazla ilgilenmeniz insanların kendini daha az önemli hissetmesine neden oluyor. Cep telefonunuzu cebinize koyun ya da çantanızda tutun. Ayrıca diğer akıllı cihazlarınızla da oyalanmayı bırakın. Tüm dikkatinizi çevredeki insanlara verin.

Başkaları kendileri hakkında konuşurken onları dikkatle dinleyin.

Karşınızdakinin söylediklerine odaklanın, vereceğiniz cevaba değil. Konuştukça başınızı sallayın ve dinlediğinizi göstermek için "hı, hı", "bu ilginç" veya "vaayy" gibi olumlu ifadeler sunun.

Sohbeti devam ettirmek için açık uçlu sorular sorun. Yanıtlarını gerçek ilgiyle dinleyin. Onları dinlediğinizi göstermek için söyledikleri şeyleri yorumlayın.

İnsanlara Özgün İltifatlar Yapın

İnsanlara hangi özelliklerinden hoşlandığınızı belirtmek iyi hissetmelerini sağlayacaktır. İltifatınızı daha anlanlı kılmak için kişiye özel kelimeler seçin, genel cümleler pek etki yaratmayacaktır. Örneğin, "iyi sunumdu" demek yerine "sunumda çok iyi konuştunuz" diyebilirsiniz.

Birinin dış görünüşüne iltifat etmek, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olur. Ancak özellikle iş yerinde bu durum çok doğru olmayabilir.

İnsanların başarılarını çalışmalarını ve yeteneklerini övmek motive edici olacaktır.

İnsanların İsimlerini Hatırlayın

Yeni biriyle tanıştıktan sonra ismini ezberlemek için bolca tekrar edin. Daha sonra onlarla konuştuğunuzda isimlerini kullanın. Onları hatırladığınızı göstermek kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak ve kim olduklarını bilmenizle ilgilendiğinizi gösterecektir.

Empati kurun

Olaylara karşınızdakinin gözünden bakmaya çalışın. Duygularını anladığınızı ve nasıl hissettiğini önemsediğinizi gösterin. İnsanlara nasıl hissettiklerini sorun sonra da gerçekten dinleyin. 

İnsanları sizden farklı düşündükleri için yargılamayın. Herkesin kendi benliğini şekillendiren farklı deneyimleri vardır. 

Karşınızdakine aynı şekilde hissettiğiniz zamanlardan bahsedin.

Kendi sorunlarınızı ve bu sorunların üstesinden nasıl geldiğinizi anlatın

Hayatınıza dair öyküleri başkalarının hayatlarına ilham vermek için paylaşın. Bu başarılı ve etkileyici görünmenizi sağlar. Ancak bulunduğunuz noktaya ulaşmak için çok çalıştığınızı da gösterir.

Sorunlarınızdan şikayet etmemeye ve hayatınızdaki özel sorunları açıklamamaya özen gösterin. Paylaşımınızı, sıkıntılara karşı nasıl zafer kazandığınızı anlatan hikayelerle sınırlandırın.

3. Etkili İletişim

Küçük konuşmalar yapın

Küçük konuşmalar zor geçebilir fakat karizmatik insanlar kimle nasıl konuşulacağını bilirler. Küçük konuşmalar için çizebileceğiniz birkaç konuşma rotası geliştirin. Bu çalışmayı ayna karşısında ya da kameraya kaydederek yapabilirsiniz. 

Örneğin, hava durumu, şehriniz, spor, favori müzikleriniz, tatilleriniz veya mevsimler hakkında konuşabilirsiniz.

Başkalarıyla iletişim kurmak için mizah kullanın

Komik şakalar yapabilir, komik bir hikayeyi anlatabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Bu, çevrenizdeki insanların rahat hissetmelerini sağlar ve sizinle birlikte olmanın tadını çıkarırlar.

Mizah kullanırken aşırıya kaçmayın. İtici olabilirsiniz. Örneğin bir şaka ile sunum başlatabilir veya bir partide komik bir hikaye anlatabilirsiniz.

Hikaye anlatıcı olun

Hikayeler anlatmak insanları size çeker ve daha ilgi çekici olmanızı sağlar. Kendinizle ilgili konuştuğunuzda, bunu hikayelerden geçirin. Başkalarını eğlendirmek için heyecanlı bir ton, animasyonlu hareketler ve ilgi çekici yüz ifadeleri kullanın.

Oyunculuk dersleri almak hikaye anlatma yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Aktörler ve karizmatik insanlar, izleyicilerini cezbetmek ve duyguları uyandırmak için aynı teknikleri kullanırlar. Hikayelerinizi etkili kılmak için ses tonunuzu, jest ve mimiklerinizi kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Tereddüt etmeyin, fikirlerinizin arkasıda durun

İnsanların sizin hakkınızda belirsizliğe kapılmaması için net olun. Söyleyeceğiniz şeylere önce siz inanın. Kendinden tamamen emin olamasan bile cevabını ver. Yanlış olduğunun farkına varırsan her zaman yeniden değerlendirebilir ve farklı bir yol bulabilirsin.

Cevabınızdan emin olmasanız bile, kendinizden emin görünmek sizi daha karizmatik yapacaktır. Sahip olduğunuz bilgilerle en iyi kararı verin. Daha sonra yanlış olduğunu fark ederseniz, her zaman yeni bir yol vardır.

"Bu plana inanıyorum" yerine "Bu plan işe yarayabilir" diyebilirsiniz. İlk ifade fikre güvendiğinizi gösterir. Bununla birlikte ikinci ifade planın işe yarayıp yaramadığından emin olmadığınızı gösterir.

4. Pozitif Vücut Dili Kullanımı

Göz Teması Kurun

Göz teması hem insanların konuya odaklanmasını sğalar hem de onlarla ilgilendiğinizi gösterir. Konuya girdiğiniz gibi göz teması sağlayın. 

Konuşurken insanlara doğru eğilin

Bu, söyleyecekleri ile ilgilendiğinizi gösterir. Tüm dikkatinizin onda olduğunu göstermiş olursunuz. 

Ayakta durun ya da oturun, konuştuğunuz kişiye doğru yönelerek dinleyin.

Sandalyede oturuyorsanız arkanıza yaslanmayın. Konudan koptuğunuzu gösterir.

Konuşurken Kollarınızı Birleştirmeyin

Kollarınızı bağlamak sizi insanlara kapatır. Ancak kollarınız yanlarda olduğunda karşınızdakine karşı açık olduğunuzu gösterir. El kol hareketleri ile vücut dilinizi kullanabilirsiniz.

Başkalarıyla iletişim halindeyken gülümseyin

Gülümseme insanları size yaklaştırır. Daha olumlu görünmenizi sağlar. Gülümseme için pratik yapın, doğal bir gülüç sohbetlerde faydalı olur. 

Hastalık ya da ölüm gibi üzücü konular hakkında konuşurken gülümsemeyin. Bu uygunsuz bir hareket olarak görülecektir.

Jest ve mimiklerinizi kullanın

Konuşurken bolca jest ve mimik kullanmak konuşmanızı daha dikkat çekici hale getirir. Aynada pratik yaparak jest ve mimik kullanma konusunda deneyim kazanabilirsiniz.

Dik durun

Omuzlar dik, ene yukarıda bakışlar net. Ayrıca yürürken ve ayakta dururken omuzlarınızı düşürmekten kaçının.
Hiç yorum yok