.NET

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Bu gönderiyi Instagram'da gör

#oyunhamuru #sagliklioyuncak

@ panikyokhallederiz'in paylaştığı bir gönderi ()Çocuğunuza aldığınız oyun hamurları ne kadar sağlıklı? İçerisindeki kimyasallar masumca oyun oynayan çocuğun sağlığını tehdit ediyor. Çocuğunuz için evde kendiniz oyun hamuru yapabilirsiniz. Hazırlamak zor değil. Kolay bulunabilen malzemelerle evde oyun hamuru yapabilirsiniz.


Malzemeler
  • 2 bardak un (470 ml)
  • 2 bardak su (470 ml)
  • 3/4 bardak tuz (180 ml)
  • 4 çay kaşığı krem tartar (20 ml)
  • 2 yemek kaşığı bitkisel yağ (30 ml)
  • Gıda boyası (isteğe bağlı)

Bir tencerede un, tuz ve krem tartarı birleştirin. Kuru haldeyken tamamen iç içe geçene kadar karıştırın. Tuzu yeterli koymaya dikkat edin. Yapışmamayı sağlayacak olan malzeme tuzdur. Tencerenin altı kapalı olmalıdır. 

Tencereye iki bardak su ve 2 yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Islak malzemeleri kuru malzemelerle bir kaşık yardımı ile karıştırın. Un topakları kaybolana kadar iyice karıştırın. Tüm malzemeler iyice bütünleşsin.

Bitkisel yağ yerine daha hoş bir koku için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz, daha yumuşak kıvam için bebek yağı kullanabilirsiniz. Sadece bitkisel yağ var ise zeytin yağını tercih edebilirsiniz.

Karışımı 2-3 dakika boyunca orta ateşte pişirin. Sürekli karıştırın. Hamurun yapışmasını önlemek için dibini sürekli kazıyarak karıştırın. Ocağınız hızlı ısıtıyorsa 30 saniye ile bir dakika arasında pişirmeniz gerekebilir.

Hamurlarınızda su kalmadığını gördüğünüzde tencereden çıkarın. Elinizi yakmamak için hamuru çıkarırken bir kaşık kullanın. 

Renkli oyun hamuru istiyorsanız birkaç damla gıda boyası ekleyin. Birkaç damla ekleyin, renk istediğiniz parlaklığı ulaşmadıysa birkaç damla daha ekleyin. Birden fazla renk yapmak istiyorsanız hamuru eşit parçalara ayırın. 

Hamuru pürüzsüz hale gelene kadar yoğurun. Gıda boyası iyice dağılacak ve bütün hamurunuza işleyecek. Eğer hamurunuz çok sıcaksa yoğurmaya başlamadan önce biraz soğumasını bekleyebilirsiniz. Tezgahın üzerine bir yağlı kağıt koyarsanız üzerinde hamur yoğurmak daha kolay olacaktır.

Elde ettiğiniz hamur buzdolabında 3 ay kadar muhafaza edilebilir. 3 ay sonra ya da üzerinde küflü noktalar gördüğünüzde çöpe atınız. Hamur kurudu ise birkaç damla su ile karıştırıp tekrar kullanabilirsiniz. Kilitli buzdolabı poşetlerinde saklayın. Poşetin havasını iyice alın ki uzun süre bozulmasın.

Hiç yorum yok