.NET

Sağlıklı ve Etkili Kilo Vermek İçin 2 YöntemÜzerinizdeki fazla kiloları taşımaktan bıktınız mı? Kilo vermenin ve verdiğiniz kiloları korumanın en etkili yolu, uzun süre dayanabileceğiniz düşük kalorili bir yemek planı yaratmaktır. Kısa sürede birkaç kilo vermek istiyorsanız, kısa vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak birçok teknik var. İlk aşamadan başlayabilirsiniz ancak haftada bir kilodan falza kilo kaybetmeyeceğinizi bilmelisiniz. 


1. Kilo Vermek İçin Spor Yapmak

Egzersiz yapmak için zaman ayırın

Spor yapmak hem kilo vermenizi sağlayacak hem de kas yaparak daha zayıf ve fit görünmenizi sağlayacak. Ne kadar meşgul olursanız olun, kilo vermek ve kilonuzu korumak istiyorsanız her gün spora zaman ayırmanız gerekiyor. Kısa mesafelerde araba kullanmak yerine yürümek gibi küçük şeyler bile kilo vermeyi çabuk etkileyebilir.

Spora ve diyete başlamadan önce vücut ölçülerinizi kaydedin. Eğer kilo alıyorsanız ama ölçülerinizde azalma varsa kas kazanıyor ve yağ kaybediyorsunuz demektir.

Ev işlerini yaparken de egzersiz yapın. Toz alın, süpürün, paspas yapın. Mümkün olduğunca merdivenleri kullanın.

Yaptığınız yürüyüş miktarını artırın. Yürüyen merdivenler yerine normal merdivenleri tercih edin. Arabanızı bir sokak ileriye park edip, ulaşmak istediğiniz yere kadar yürüyün.

Spor olmasa bile biraz hareket etmenizi sağlayacak bir hobi edinin. Bahçe yapmak, araba temizlemek, hayvanlarla oynamak kalori yakmanın en iyi yoludur. 2. Yeme Planınızı Yapın

Kalori hesabı

Vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda kaloriyi almalısınız. Kendi kişiselleştirilmiş sağlıklı beslenme planınızı yapın. Bireysel kalori ihtiyacınız yaş, cinsiyet, boy ve aktivite durumunuza göre değişecektir. Her gün tüketmeniz gereken kalori miktarını hesaplayabileceğiniz online kalori hesaplayıcılar var. İnternette basit bir aramayla bulabilirsiniz. 

Bir gün içerisinde almanız gereken minimum kalori miktarı 1200'dür. Doktor gözetimi altında olmadan bu miktarın altına düşmeyin. 

Bir diyetisyene danışarak kilo verme hedefinizi, özel diyet gereksinimlerinizi, mevcut beslenme alışkanlıklarınızı ve hangi alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. 

Bir yemek planı oluşturun. Sağlıklı sebze ve meyveler, tam tahıl, sağlıklı yağlar, yağsız protein ile dengeli bir yemek planı yapın. Tipik bir yemek tabağı yarım sebze veya meyve, yarım tahıl ve yağsız protein ile doldurulmalıdır.

Ülkemizde sıklıkla kullanılan Dukan diyetini deneyebilirsiniz. Ben denedim başarı sağladım. Karatay diyeti de başarı sağlanan diyet programları arasında. Eğer et seviyorsanız bu diyetleri öneriyorum.


İştahınızı Bastıran yiyecekler seçin

Sadece düşük kalorili beslenmek yetmez. Sık sık acıkmanızı önleyecek bazı yiyecekleri tercih etmelisiniz. Şu gıdaları diyetinize dahil etmeyi unutmayın. Greyfurt, yulaf ezmesi, yulaf kepeği, elma, yumurta (olmazsa olmaz), zencefil, fındık, yapraklı yeşillikler, patates (kızartılmayacak).

Öğün Atlamayın

En çok yapılan hatalardan biri öğün atlamaktır. Vücut gerektiği düzende gıda almazsa kendini korumaya alır. İhtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için metabolizmayı yavaşlatır. Önemli nokta şu yiyerek zayıflayabilirsiniz. Ama ne kadar?

Marketlerdeki Paketlenmiş Ürünlerden Kaçının

Marketlerde satılan parlak ambalajlı sağlıksız ürünleri almayın. Kola, cips, kurabiye, çikolata pizza veya diğer yüksek kalorili işlenmiş gıdaları lütfen artık almayın. Hatta markete girdiğinizde bu ürünlerin satıldığı reyonlara girmeyin. Görmezseniz aklınıza da gelmeyecektir.

Şekerli Sıvılar İçmeyi Bırakın

Alkollü içecekler, meyve suları, meyveli sodalar, soğuk çaylar yerine su, şekersiz çay, sade kahve tüketin. Üçü bir arada kahvelerden uzak durun. Çok yüksek miktarda şeker ve yağ içerirler. 

Background image created by Nensuria - Freepik.com 
Water image created by Freepik

Hiç yorum yok