.NET

4 Adımda Ağız Kokusu Giderme

Ağız kokusunu kısa süreli yok etmek için birçok yöntem vardır. Ancak hızlı bir şekilde ağız kokusundan 1 kez ve sonsuza dek kurtulmak istiyorsanız, bu maddeleri tereddütsüz uygulayın.

1. Ağız Temizliğine Özen Gösterin

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Ağız kokusunun iki temel kaynağı cürüyen dişler ve bakterilerdir. Ağzımızda bu bakterilerin yuvalanabileceği çok fazla yüzey vardır. 
Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın ve gargara ile ağzınızın içini temizleyin. Günde bir kez de diş ipi ile dişlerinizin arasını temizleyin.
Sadece dişler değil, diş etleri ve dil dahil tüm ağzınızı fırçalamaya özen gösterin.

Dilinizi temizleyin. Sadece diş fırçalamak yeterli değildir. Diliniz ağzınızda çok geniş bir alana sahip olduğundan ağzımızda en çok bakteri barındıran bölgedir. Dil fırçası alabilir ya da birçok fırçanın dış tarafında bulunan dil temizleme kısmı ile temizleyebilirsiniz. Ya da yumuşak kıllı bir fırça tercih edebilirsiniz.

Her gün diş ipi. Diş temizliğinde diş ipi kullanmak diş fırçalamak kadar önemlidir. Ayrıca ağız kokusunu önleme açısından daha da önemlidir. Diş aralarından çıkan parçalar ağız kokusunun en büyük nedenlerindendir. İnanmıyorsanız diş ipini kullandıktan sonra koklamayı deneyin.

Gargara kullanın Gargara ağzımızı nemli tutmamıza yardımcı olur ve ağız kokusunu önleme konusunda etkilidir. Klor dioksit içeren bir gargara seçin. 
Ağız kokusuna neden olan bakterilerin çoğu dilin arkasında, fırça ile ulaşılamayacak yerlerde birikir. Gargara yaparak bu bakterileri temizleyebilirsiniz.


2. Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Sakız çiğneyin. Sakız çiğnemek ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Şekerli sakızlar kullanmayın. Bunun yerine ksilitol ile tatlandırılmış sakızları tercih edin. Şeker ağızdaki bakterileri beslerken, ksilitol bu bakterilerin çoğalmasını önlemeye yarayan bir tatlandırıcıdır.

Ağzınızı nemli tutun. Ağız kuruluğu kokuya neden olur. Bu yüzden sabahları nefesimiz kötü kokar. Tükürük ağız kokusunun düşmanıdır. Tükürük bakterileri öldüren enzimlere sahiptir. 
Bol su için. Suyu ağzınızda gezdirerek için. Su ağzınızı temizlemeye yardımcıdır.

Sigara içmeyin! Sigara diğer zararlarının yanında kötü kokusu ile de bilinir. Tütün bağımlılığı üstesinden gelmesi zor bir alışkanlık olsa da imkansız değil. 


3. Beslenmenizi Değiştirin

Kokulu yiyecekleri kullanmayın. Soğan, sarımsak, pırasa gibi sebzeler keskin bir aromaya sahiptir. Bu yiyecekler kötü koku vermesine rağmen sağlık için çok faydalıdır. Bu besinleri yalnız kaldığınız vakitlerde yemeye özen gösterin.

Kahve ve alkolü azaltın ya da tamamen hayatınızdan çıkarın. Bu içeceklerde bulunan kimyasal bileşikler ağzınızın florasını değiştirerek, bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam sağlar. 

Biraz karbonhidrat yiyin. Özellikle protein ağırlıklı bir diyet yapıyorsanız nefesinizi kokabilir. Sıkı bir protein diyeti yapıyorsanız arada elma veya muz gibi karbonhidrat zengini meyvelerden yiyebilirsiniz. C vitamini içeriği yüksek olan meyveler ağız kokusuna neden olabilecek bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. 

4. Gerektiğinde Doktorunuza Başvurun

Bir doktorla görüşün. Yukarıdaki adımları uyguladınız ama ağız kokusu hala aynı durumda ise bir doktora görünmelisiniz. Tedavi edilmesi gereken bir sorununuz olabilir. Ağız kokusu, vücut sisteminizde bazı şeylerin yolunda gitmediğinin bir işaretidir. Yukarıdaki adımlar ağız kokunuzu gidermedi ise vücudunuzda buna neden olan başka bir sorun, enfeksiyon veya hastalık olma ihtimali çok yüksektir.
Hiç yorum yok