.NET

Evde Elma Şekeri Nasıl Yapılır?


Elma şekeri yapımı çok kolay olan ve göze de hitap eden bir tatlıdır. Elma şekerini istediğiniz renkte yapabilirsiniz. Gıda boyası eklerseniz, elmanın üzerindeki şeker opak bir görüntü alacaktır. Doğum günleri gibi temalı etkinliklerde kullanmak için birebirdir.

MALZEMELER

  • 12 küçük veya 6 büyük elma
  • 3 bardak şeker
  • Yarım bardak mısır şurubu
  • 1 bardak su
  • Yarın çay kaşığı ile 2 çay kaşığı arasında jel gıda boyası.
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü (isteğe bağlı)
  • 2 yemek kaşığı beyaz jel gıda boyası (opak görüntü için)
Elmaları yıkayın ve tek tek kurulayın. Bütün elmaların saplarını sökerek yerine tahta çubukları batırın. Elmaların çubuğa sabitlendiğinden emin olun. Çubukları batırmakta zorlanıyorsanız bir bıçakla elmanın çukur kısmına bir kesik atın. Oradan içeri batırın. 

Bazı elmaların üzerinde bozulmasını önlemek amacıyla mum tabakası bulunuyor. Bu mum tabakasından kurtulmak için 6 bardak suyun içine 1 çorba kaşığı sirke atıp kaynatın. Elmaları bu karışımın içine 5 saniye kadar batırıp kurulayın. Mumlar akıp gidecek.

Çubuk taktığınız elmaları buzdolabına yerleştirin. Şekerleri hazırlarken elmalarınız soğusun. Şekeri erittikten sonra soğuk elmanın üzerine sertleşmesi daha kolay olur.
Fırın tepsisinin üzerinde yağlı kağıt koyun. Elmaları bu yağlı kağıdın üzerine koyacaksınız. Yapışmayı önlemesi için yağlı kağıt önemli.

Şeker, mısır şurubu ve suyu bir tencerede orta-yüksek ateşte ısıtın. Bu aşamada bir şeker termometresine ihtiyacınız olacak. Yoksa dert etmeyin. Yeterli sıcaklığa ulaştığını anlayabilmek için farklı yollar da var.

Karışım yaklaşık 150 dereceye ulaşana kadar bekleyin. Yaklaşık 20 dakikada bu sıcaklığıa erişirsiniz. Şeker termometreniz yoksa bir bardak soğuk suya bir damla koyarak şekerin hazır olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer şeker hızlıca sertleşir ve çatlarsa hazırdır. Eğer dibe batar ve yapışkan kalırsa hazır değildir.

Tencereyi ocaktan alın. Jel gıda boyasını ve vanilya özütünü ekleyerek karıştırın. Şeker kaplamanız elma üzerinde sertleştiğinde yarı saydam bir hal alacaktır. Parlak olsun istiyorsanız beyaz jel gıda boyası ekleyin. Ne kadar çok eklerseniz o kadar parlak olur.

Karışımı spatula ile fazla karıştırmayın. Hava kabarcıkları oluşturabilirsiniz. Vanilya özütünü bu aşamada koyacaksınız. Fazla ısı özütü bozar. Vanilya sevmiyorsanız tarçın da kullanabilirsiniz.

İlk elmayı batırmadan önce şeker karışımının soğumasını ve hava kabarcıklarının kaybolmasını bekleyin. Elmayı şekere batırın. Döndürerek şekerin elmayı sarmasını sağlayın ve dışarı çekin. Daha pürüzsüz bir yüzey için şekeri elma üzerinde 30 saniye kadar soğumaya bırakın sonra tekrar daldırın. 

Elmayı yağlı kağıdın üzerine baş aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Bütün elmaları sırayla şekere batırarak yağlı kağıdın üzerine yerleştirin. 

Şekerin sertleşmesi yaklaşık 1 saat kadar sürer. Sabretmelisiniz. Bu sürede Hallederiz.net internet sitemizi gezebilirsiniz :)

Elma şekerlerimiz hazır. Afiyetle yiyebilirsiniz.


Hiç yorum yok