.NET

Konkordato Nedir?

Konkordato Ne Demektir?

2018 yılında Türk Lirasının dolar karşısında %30 civarı değer kaybetmesi ile birlikte özellikle dolar bazında borçlanan firmaların borç yükleri katlanarak arttı. İthal hammaddelerde ve son ürünlerde artan maliyetler firmaları derinden etkiledi.

Özellikle 2018 yılının Ağustos ayında doların, Türk Lirası karşısında 7 liranın üzerine çıkarak tarihi zirveyi görmesinin ardından artan maliyetler firmaları bir çıkmazın içine sürükledi. Borçlarını ödeyemez duruma gelen bazı şirketler alacaklıları ile anlaşma yoluna gitti.

Konkordato, borçluların alacaklılarıyla anlaşıp borçlarını ödeyebilmeleri için kurulmuş bir sistem. Konkordato yeni bir sistem değil. Yasal düzenleme ile iflas erteleme kaldırılınca firmalar borçlarını ödeyebilmek için konkordato yolunu seçmeye başladı.

Bu yöntemde, bağımsız denetim kuruluşları tarafından incelenen şirket uygun görülüyorsa konkordato ilan etmesine izin veriliyor. Konkordato başvurusu yapan şirketin başvurusu kabul ediliyorsa bu şirkete haciz getirilemiyor, var olan hacizleri durduruluyor. Bankalar kredilerini geri isteyemiyor, ipotekler satışa çıkartılamıyor. Konkordato süresi boyunca firma devletin güvencesi altında oluyor.


Konkordato İlan Eden Firmalar

Binlerce şirket konkordato ilan etti. Bu şirketlerden en bilinenleri şu şekilde.

Karaca

Türkiye'nin en köklü şirketlerinden biri. Dövizle aldığı yüklü kredilerin maliyeti artınca firma bir dar boğaza girmiş. Aynı zamanda satışlardaki daralma da firmayı konkordato ilan etmeye itmiştir.

Ulusoy

Ünlü ulaşım firması Ulusoy da konkordato ilan eden firmalar arasında. Yaklaşık 100 yıllık fir firma olan Ulusoy'a 3 ay geçici mühlet verildi.

Hotiç

Yine 100 yıla yakın bir firma olan, ülke genelinde yüzden fazla mağazası bulunan ünlü ayakkabı markası Hotiç konkordato ilan ettiğini duyurdu.

Keskinoğlu

Beyaz et ve yumurta sektörününde ilk akla gelen firmalardan biri olan Keskinoğlu da konkordato ilan eden firmalar arasında. 

Yörsan

Ünlü süt ürünleri firması da aralık ayında konkordato ilan etti. 

Yeşil Kundura

Ayakkabıcılık sektöründen ikinci büyük konkordato haberi Yeşil Kunduradan geldi. 

Diğer Firmalar

Angora Halı, Çekoil Akaryakıt, Emay İnşaat, DSG İnşaat, Remoil Akaryakıt, Makro Market, Dizayn Boru, Euronet Car Rental, Beta Ayakkabı, Bernardo, Avşar Halı, Saray Halı 
Hiç yorum yok