.NET

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz ağrıları halk arasında çok sık görülen bir durumdur. Rahatsız edici olabilir. Basit bir kas gerilmesinden veya çıkın bir ekleme kadar bir çok neden omuz ağrısına sebep olabilir. Omuzlarımızın sakatlanmaya bu kadar yatkın olmasının sebebi vücudumuzdaki diğer eklemlere nazaran daha geniş bir hareket kabiliyetine sahip olmasıdır. Ayrıca bazen omuz ağrıları vücudun diğer bölümlerindeki sorunlar nedeniyle de yaşanabilir. boyun, sırt ve hatta kalp gibi. Genellikle bazı basit ağrı kesici ilaçları kullanmak omuz ağrılarını geçirmede başarılı olsa da, bazı durumlarda bir uzmana görünmek gerekebilir.

Evde Tedavi


Omzunuzu dinlendirin

Genellikle omuz ağrılarının sebebi basit bir aşınmadır. Çok ağır şeyler kaldırmak veya çok sık ama hafif bir şey kaldırmak ağrıların temel nedeni olabilir. Sorununuz işle ilgili ise başka bir departmana geçmek ya da iş değiştirmek sağlığınız için gerekli olabilir. 

Aşırı yatak istirahati kas yaralanmaları için iyi değildir. Kasların iyileşmesi için kan akışı ve hareket gereklidir. Bu nedenle iyi bir dinlenme iyi gelir ancak tamamen hareketsiz kalmamak kaydıyla.

Uyku ortamınızı gözden geçirin. Çok yumuşak yataklar veya çok kalın yastıklar ağrıların nedeni olabilir .

Eğer eklem probleminiz varsa ağrılar geceleri artabilir. Kas ağrılarında bu durum gözlenmez.


Buz Tedavisi

Buz uygulaması burkulmalar ve zorlanmalar için etkili bir tedavi yöntemidir. Çünkü kan damarlarını daraltır ve kan akışını azaltır. Sinir liflerini uyuşturur. Şişlik ve ağrıyı azaltmak için omzunuza buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Saat başına 10-15 dakika buz uygulayabilirsiniz. Ağrı ve şişlik azaldıkça sıklığı azaltın. Buz yanmalarını önlemek için buzu veya jel soğutucuyu bir beze ya da ince bir havluya sarıp uygulayın.

Ağrı Kesici Kullanın

Reçetesiz satılan hafif ağrı kesiciler kısa vadeli çözüm olarak kullanılabilir. Her eczaneden rahatça satın alabilirsiniz. Bu ilaçlar midenizi veya böbreklerinizi yorabilir. Bu nedenle 2 haftadan uzun bir süre kullanmamaya dikkat edin. 

İlaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın. İlaç prospektüsünde yazan talimatları ve doktorunuzun önerdiği dozajları dikkate alın.

Esnetme Hareketleri Yapın

Omuz ağrınız ani hareket, yaralanma, çıkık gibi ciddi bir sorundan kaynaklanmıyorsa muhtemelen kaslarınız gerginleşmiştir. Biraz esnetmek iyi gelecektir. 30 saniye boyunca kolunuzu gerdirin. Bunu dünde 3 kez tekrarlayarak kaslarınızın esnemesini sağlayın.


Omzunuzu Güçlendirin

Omuz ağrılarınız aşırı zorlanma nedeniyle oluyorsa güç artırıcı egzersizlerden faydalanabilirsiniz. Bu aşamada bir fizyoterapistten destek almanız yararınıza olacaktır. 

Alternatif Tedaviler


Omuz Masajı Yaptırın

Masaj gerilen kaslarınızı rahatlatacaktır. Omzunuza, boynunuza ve sırtınıza odaklanarak yaptıracağınız 30 dakikalık bir masaj faydalı olacaktır. Masaj yaptırırken aşırıya kaçmayacak şekilde ağrıya dayanıklı olmaya çalışın. 

Akupunktur Yaptırabilirsiniz

Akupunktur eski bir tedavi yöntemidir. İltihabı azaltmak için cilt üzerindeki bazı noktalara çok ince iğnelerin batırılması şeklinde uygulanır. Akupunktur omuz ağrıları ilk ortaya çıktığında uygulanırsa daha etkili olur. 

Tıbbi Tedavi

Doktorunuza DanışınOmuz ağrınız çok şiddetliyse, uzun süredir geçmediyse veya ağrı kesiciler de fayda etmiyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var.  Omuz ağrınız yırtık tendon, hasarlı kıkırdak, çıkık eklem, kırık veya enflamatuar artrit gibi ciddi bir sorundan kaynaklanıyor olabilir

Fizik Tedavi

Omuz probleminiz tekrarlanıyorsa hafiflemiyorsa profesyonel bir fizik tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Amelayatı Son Çare Olarak Kabul Edin

Omuz ağrılarında ameliyat genellikle son çaredir. Ancak bir araba kazası ya da spor yaralanması nedeniyle oluşan ciddi bir travmadan dolayı çıkık veya kırık varsa ameliyata başvurulabilir. Hiç yorum yok