.NET

Radyo Dinleyerek Yeni Bir Dil Öğrenin


Yabancı bir dilde akıcı konuşmak ve konuşulanları daha iyi anlamak istemez misiniz? Dinleme becerilerinizi geliştirmek için en iyi yollarından biri o dilde radyo dinlemektir. Dikkatlice dinlemek, konuşurken aksanınızı ve akıcılığınız geliştirmenize, anlama becerilerinizi geliştirmenize, kelime bilginizi ve dil bilginizi geliştirmenize yardımcı olur. Odaklanmanız kolaylaşır ve yeni bir ile ayak uydurmakta zorluk çekmezsiniz. Radyo dinleyerek nasıl yabancı bir dile hakim olabilirim diyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.


Konuşmak istediğiniz dilde yayın yapan bir radyo istasyonu bulun

Dilin konuşulduğu bölgede yaşıyorsanız bu zor olmayacaktır. Ancak farklı bir bölgede yaşıyorsanız internet üzerinden yayın yapan bir radyo seçebilirsiniz. 

Sadece müzik yayını yapan radyo istasyonlarından uzak durun. Bunun yerine konuşma ile süren programları sıklıkla yayınlayan bir radyo kanalı seçmeye çalışın. Müzik de dinleyebilirsiniz ancak konuşma ve diyaloglarla geçen bir program dil seviyenizi geliştirmenize yardımcı olur. 

En iyisini bulana kadar farklı radyo istasyonlarını deneyin

Boş konuşan radyo programlarını atlamaya çalışın. Bunun yerine bol haber programlı bir radyo istasyonu işinizi görecektir. 

Bazen çocuklar için sesli hikayelerin anlatıldığı radyo programlarına denk gelebilirsiniz. Bunlar sizin için faydalı olacaktır.

Her gün radyo dinlemek için zaman ayırın

Her gün 10 dakika bile olsa zaman ayırın. Yabancı radyo dinlemeyi günlük rutin işleriniz arasına alın. 

İlk zamanlar bir şey anlamayabilirsiniz. Vazgeçmeyin.

Sadece arada birkaç kelimeyi yakalayabiliyorsanız bile anlıyorsunuz demektir. Bir kelimeyi anlamazsanız tonlamalardan, cümlenin gidişinden konuyu anlarsınız. Zamanla daha fazla kelime anladığınızı farkedeceksiniz.

Tekrarlı şeyler dinleyin

Reklamlar giriş cümleleri gibi bazı şeyler sürekli tekrar eder. Hava tahminleri ve trafik raporları gibi şeyler tam olarak tekrarlanmasa da sürekli aynı kelimeler kullanıldığından oldukça tekrarlıdır.

Podcast Kullanın

İnternet üzerinden yayın yapan bir radyo takip ediyorsanız site üzerinden podcast yayını yapıp yapmadığını kontrol edin. Podcastları indirip yayınların tekrarlarını dinleyebilirsiniz. Aynı bölümü birkaç kez tekrar etmek öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Başlarda anlamadığınız kelimeleri atlayın

Anlamadığınız her kelimeyi aramaya çalışmak motivasyonunuzu kaybetmenize yol açabilir. Amacınız yeni bir dili öğrenmek. Konuşulanı en ince ayrıntısına kadar anlamasanız da olur.

Eğer aynı kelimeyi birkaç kez duyduysanız ve hala anlamıyorsanız o zaman bir sözlükten yardım alabilirsiniz. 

Her dinlediğinizde biraz daha anlamaya çalışın

İlk gün dinlediğin şeyin sadece hava durumu olduğunu anlayabilirsin. İkinci gün güneşli, yağmurlu gibi kelimeleri yakalarsın. Zamanla kendinizi geliştirebilirsiniz.


Sabırlı olun

Bu bir iki günde elde edilebilecek bir başarı değil. Yeni bir dili öğrenmek için sabırlı olun. Her gün birkaç kelime öğrenebilseniz bile ciddi bir başarıdır. 

Eğlenin

En önemli husus eğlenmek. Eğer eğlenmiyorsanız her gün kendinize işkence çektirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Eğer bu öğrenme etkinliğini bir oyun, bir bulmaca gibi görürseniz zaman geçtikçe yeni şeyler öğrenip daha fazla eğlendiğinizi hissedeceksiniz.Hiç yorum yok