.NET

Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilirim?

Evde Sivilcelerden Kurtulma Yöntemi


Çoğumuz ergenlik döneminde sivilce saldırısına maruz kalıyoruz. Sivilceler hormon veya stres kaynaklı olabilir. Genel inanışın aksine sivilceler cildinizin kirli olduğu anlamına gelmez. Yağlı durum size kirli hissi verebilir ancak aşırı temizlik cildinizi daha fazla tahriş edebilir. Hormonlardan kaynaklanan sivilceleri kontrol edemeyiz ancak patlamalarını engelleyerek istenmeyen görüntülere yol açmalarının önüne geçebiliriz. Pürüzsüz, sağlıklı ve sivilcesiz cildinizi kısa sürede geri kazanabileceksiniz.

Benzoil Peroksit

Benzoil sivilce ve akne tedavisinde son derece faydalı bir organik bileşiktir. Ciltte bulunan yağ bezeleri ile tıkanan kanalların açılmasını sağlar. Piyasada benzoil peroksit içeren birçok yüz temizleme ürünü bulunuyor. 

Makyaj yapıyorsanız bütün makyajınızı temizlemeden yatağa girmeyin. Makyajla yatmak sivilce sayınızın artmasına ve sivilcelerden kurtulma konusunda daha fazla zorlanmanıza neden olur.

Salisilik Asit

Akne ve siyah nokta tedavisinde en çok tercih edilen ürünlerden biri salisilik asittir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra temiz bir havluyla kurulayın. Salsilik asit içeren bir yüz temizleme toneri ile yüzünüzü temizleyin. 

Benzoil Peroksit Jel

Benzoil peroksit içeren jeller eczanelerden veya güzellik ürünleri satan mağazalardan temin edilebilir. Bu jel ile sivilce lekelerini temizleyebilirsiniz. Cildinizin tahriş olmasını engellemek için %3 veya daha az benzoil peroksit içeren ürünleri tercih edin.

Sivilce Temizliğinden Sonra Nemlendirici Kullanın

Yukarıda saydığımız ürünler cildinizin kurumasına neden olabilir. Bir nemlendirici kullanarak cildinizin ihtiyaç duyduğu nem değerine kavuşmasını sağlamalısınız. Komedojenik olmayan bir nemlendirici seçin. Gliserin, aloe vera ve hyaluronik asit içeren nemlendiriciler bu sınıfa girer ve tekrar sivilce oluşumuna yol açmaz.

Cildinizi Yağ Kullanarak Temizleyin

Zeytinyağı, yumurta yağı, üzüm yağı, hint yağı ve emu yağı gibi yağlar cilt için alternatif temizleme yöntemleri arasındadır.

Sivilcelere Karşı Esansiyel Yağlar Kullanın

Neem yağı ve çay ağacı yağı sivilcelere neden olan bakterileri öldürebile özelliklere sahiptir. Her bir sivilce noktasına bir damla bu yağlardan damlatın ya da kulak çubuğunu ıslatarak sorunlu bölgeleri temizleyin.

Kükürt İçeren Kil Maskeleri

Yağ üretimini azaltarak sivilceleri temizlemek için kükürt içeren ürünler kullanılabilir.Hiç yorum yok