.NET

Ev Sahibi Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir?


Ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir? Bu yılın kira artış oranları ne kadar? Hangi veriler kira artışında hesaplanır. İşte tüm ayrıntılarıyla kira zammı dosyası.

Sözleşme tarihi itibarı ile bir yıl dolduğunda ev sahibi kiraya zam yapabilir. Kira sözleşmesini bir önceki yıl mart ayında yaptıysanız, bu yıl mart ayı kira zammı ayınız anlamına geliyor. Peki bu bir yıllık sürenin sonunda ev sahibi ne kadar zam yapabilir?

Kira artış oranlarında yasal sınır, bir önceki yılın yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ortalamasını geçmeyecek şekilde belirlenir. Üretici fiyat endeksi her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanır.

Bu oranların üzerinde kira artışı yapılamaz. Belirlenen oranlarda ya da bu oranların altında yapılacak artışlarda kiracı ile ev sahibinin anlaşması yeterlidir.

TUİK resmi sitesinden alınan son veriye göre Şubat 2019 için artış oranı (on iki aylık ortalamalar göre değişim) %29,97 olarak belirlendi.

Buna göre örnek bir kira artış hesabı yapacak olursak;

1000 TL kira bedeli ödeyen bir kiracı bundan sonra 299,70 TL zam ile 1.299,70 TL kira ödemek durumunda kalacaktır. Bu bedel ev sahibinin talep edebileceği en yüksek rakamdır. Duruma göre daha az bir artışla da sözleşme devam ettirilebilir.

Ev sahibinin belirtilen orandan daha fazla kira istemesi, aksi takdirde kiracıyı evden çıkarması mümkün değildir.

Hiç yorum yok