.NET

Hızlı Okuma Teknikleri


Hızlı okumak konusunda kendinizi eğitebileceğinizi biliyor musunuz? Çok hızlı okumak, okuduğunuzu daha az anlamanıza neden olabilir, ancak biraz pratikle bu etkiyi azaltabilirsiniz.

Hızlı Okumak

Konuşarak okumayı bırakın. 

Birçok insan konuşarak okuyor. Bir yazıyı okurken dudaklarınız hareket ediyorsa belki okuduğunuzu anlamanız açısından fayda sağlıyor olabilir ancak hızınızı ciddi anlamda düşürdüğü bir gerçek. Bu alışkanlığınızı yenmek için okurken sakız çiğneyin.

Okuduğunuz kelimelere tekrar dönmeyin.

Gözleriniz istemsiz olarak okuduğunuz kelimelere geri dönebilir. Bu alışkanlığınızdan kurtulmak için okuduğunuz kısmı bir kart yardımı ile kapatarak okumayı deneyin. İlk başlarda zor gelebilir fakat sonuçları sizi memnun edecek. Okuduğunuzu anlamadığınızda istemsiz olarak geri bakarsınız. Her geri bakış sizi daha çok yavaşlatır.

Göz hareketlerinizi anlayın

Gözleriniz okuma boyunca küçük hareketler yapar. Bazı kelimelerde durur bazı kelimeleri de atlarsınız. Gözler sadece sabit pozisyonda okuyabilir. Satır başlarında daha az göz hareketi ile okumayı öğrenirseniz, çok daha hızlı okuyabilirsiniz. Bir bakışta gözünüz 2 ya da 3 kelimeyi okuyabilir. 

Daha az hareket yapmaya çalışın

Beyniniz okuduğunuz kelimeyi anlama kabiliyetinize göre gözlerinizi nereye taşımanız gerektiğine hızlı bir şekilde karar verir. Gözlerinizi doğru yere bakmak konusunda eğitirseniz daha hızlı okuyabilirsiniz. 

Anlayabildiğiniz hızdan daha hızlı okuyun

Göz kaslarınız ve reflekslerinizi geliştirmek hızlı okumanıza yardımcı olur. Anlama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu çalışma tamamen refleksleri hızlandırma amaçlıdır. Her defasında daha hızlı okuyarak anlamaya gayret gösterin.

Hiç yorum yok