.NET

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın ağrıları, tüm gününüzü olumsuz etkileyecek kadar rahatsızlık verici bir duruma gelebilir. Karın ağrısını gidermek için birkaç önerimiz var. En basitinden başlayarak yazıyoruz.


En Basit Yöntemi Deneyin

Tuvalet gidin. Eğer karnınız ağrıyorsa büyük ihtimalle bağırsaklarınızda ciddi hareket var. Başka bir yöntem denemeden önce mümkünse alaturka tuvalette ihtiyacınızı gidermeyi deneyin. Alaturka tuvaletteki oturuş pozisyonu bağırsak hareketlerinin daha rahat gerçekleşmesini sağlar. Sağlıklı yöntem budur. Kendinizi aşırı zorlamayın. Hemoroid (basur) gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Karnınıza Sıcak Tutun

Midenizi ısıtmak kaslarınızın gevşemesini sağlar. Bir sıcak su torbasını beze sararak karnınıza bastırabilirsiniz. Yoksa bir su şişesine sıcak su doldurarak da aynı sonucu alabilirsiniz. 

Ayağa Kalkın ve Ayak Parmaklarınıza Dokunun

Midenizde gaz sıkışması varsa basit egzersizlerle kurtulabilirsiniz. Ayakta durun ve ayak parmaklarınıza dokunun. Bu hareket gaz çıkarmanıza yardımcı olur. 

Sırt üstü yatarak dizlerinizi ve bacaklarınızı kendinize doğru çekin. Bu hareketle bağırsaklarınızda biriken gazın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.


Kusmaya Çalışın

Ciddi bir mide bulantınız varsa kusmanız gerekebilir. Midenizde bakteri veya virüs nedeniyle bir ağrı varsa bunun atılmasını sağlar. Kusma eylemi istemsiz bir şekilde birkaç gün sürüyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Sıcak Bir Banyo Yapın

Sıcak su dolu bir küvette 10-20 dakika yıkanmak sizi rahatlatacaktır. Banyo sonrası üşütmemeye dikkat edin.

Karnınıza Masaj Yapın

Mide kaslarınızdan dolayı ağrı yaşıyor olabilirsiniz. Güzel bir masaj iyi gelecektir. Özellikle acıyan noktalara odaklanın.


Hiç yorum yok