.NET

Evde Elektrikten Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektriğe son gelen zamlardan sonra lamba yakmaya korkar olduk. Herkesin aklında aynı soru var. Elektrikten nasıl tasarruf ederim? Bu yazımızda birkaç küçük tüyo ile aylık elektrik faturanızdan nasıl tasarruf edebileceğinize değineceğiz.


1. Doğal Aydınlatmayı Daha Fazla Kullanın

Perdeleri açmak yerine kolay diye lambaları açıyorsanız ilk büyük yanlışı yapıyorsunuz demektir. Doğal gün ışığının evinize ulaşmasını sağlamak ciddi anlamda elektrik enerjisinden tasarruf etmenizi sağlar.
Genelde gündüz kullanılan odaların gün ışığını iyi aldığından emin olun. Nispeten karanlık odalar yatak odası veya ardiye gibi sık kullanılmayan odalar olsun. Özellikle çocukların oyun odaları bol ışık almalı. Açık renkli tüller kullanın. Dışarıdan içerisi görünmez fakat güçlü ışık kaynağı sağlayacaktır.

2. Az Oda Kullanın

Geceleri tüm ailenin evin her köşesine yayılmasına izin vermeyin. Akşam oturmak için bir oda belirleyin. Sadece tek odayı aydınlatmak zorunda kalacaksınız. Bu da enerji tasarrufu demek.

3. Dış Aydınlatmaları Gözden Geçirin

Bahçeli bir eviniz varsa bahçede tüm gece boyu yanan lambalar sizi ay sonunda üzebilir. Güvenlik amacıyla ışıkları açık tutuyorsanız sensörlü lambalar işinizi görecektir. Güneş enerjisi ile çalışan bahçe aydınlatmalarını da tercih edebilirsiniz. 

4. Enerji Tasarruflu Ampuller Kullanın

Aynı aydınlık seviyesini veren bir çok ampul çeşidi var. Özellikle led ampuller az enerji kullanmaları açısından tercih sebebi. 

5. Elektronik Cihazların Fişlerini Çekin

Elektronik aletler, kapalıyken bile az da olsa enerji kullanır. Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişlerini çekin.

6. Elektronik Aletlere Bağımlılığınızı Azaltın

Bütün aletlerin sürekli kullanmayız. Örneğin kahve makinesi veya tost makinesi kullanılmasa da istenen yiyecek ve içecekleri hazırlamanın başka yolları da var. Küçük ev aletleri tehmin ettiğinizden daha çok enerji tüketiyor. Hiç de masum değiller. 
Kurutma makinesi kullanmak yerine eşyaları balkona asın. Bulaşık makinenizi tamamen doldurun. Makineyi ne kadar az çalıştırısanız o kadar iyi. Fırında yapacağınız yemekleri aynı gü pişirin. Fırın çabuk ısınmaz ve çabuk soğumaz. Yemek pişirme haricinde ısınırken harcadığı enerji tamamen gereksiz. Örneğin fırında bir etli patates yemeği yaptınız diyelim. Hemen peşine bir börek ya da poğaça pişirebilirsiniz. Aynı gün yemek zorunda değilsiniz. Bir gün sonra da onları tüketin. Böylece iki gün boyunca fırın çalışmamış olacak.

7. Daha Az Sıcak Su Kullanın

Suyu ısıtmak için fazlaca enerji gerekiyor. Bu yüzden ne kadar az sıcak su kullanırsanız o kadar iyi. Ellerinizi yıkarken sıcak suyun gelmesini bekliyorsanız su ısınana kadar hem ciddi bir miktar su israf etmeniz gerekiyor, hem de birkaç saniyelik su ihtiyacı için kombinin çalışmasına neden oluyorsunuz. Elektrikli su ısıtıcısı kullanıyorsanız durum daha kötü.

8. İzolasyon Önemli

Pencere kenarlarından, kapı altlarından zeminden ve çatıdan gelen soğuktan kurtulmak lazım. Gereksiz yerleri ısıtmak için boş yere çalışıyor olabilirsiniz. Yalıtım yaptırmak ciddi bir tasarrıf sağlayacaktır. Elektrikli ısıtıcılar ve klimalar için izolasyonun önemi büyük.

9. Klimayı Daha Az Kullanın

Klimayı sadece sıcaklık sizi iyice bunaltıyorsa kullanın. Hafif sıcaklarda kapı ve camları açarak serinlik sağlayabilirsiniz. Sıcak havalarda serin su ile duş iyi gelir. Bol su için.

10. Kışın Evin İçini Fazla Isıtmayın

Evinizde termostatı çok yüksek tutmayın. Kışın evde ince eşyalarla gezmek zorunda değilsiniz. Isıyı bir derece düşürmek bile faturanızda önemli bir düşüş sağlar. 


Hiç yorum yok