.NET

Korona Virüsü Çin'in Kitle İmha Silahı Mı?Dünya tarihinde savaşta ölenlerden çok hastalıktan ölenler oldu. Örneğin İspanyol gribi 1918 - 1919 yılları arasında 100 milyondan fazla kişinin canına mal oldu. 1981'de ilk kez görülmesinin ardından AIDS 25 milyon can aldı. Antik çağlardan beri en ölümcül olanı veba'dan 250 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti.

Bu hastalıkların bazılarının tedavisi bulundu bazıları üzerindeyse çalışmalar hala sürüyor. Ama daha kötüsü bu hastalıkların kitle imha silahı olarak da kullanıldığı gerçeği. Örneğin veba kullanılan ilk kimyasal silah olarak biliniyor. Hal böyle olunca özellikle gitgide artan Dünya nüfusunda yeni çıkan her hastalığa bir endişe ile bakar olduk. Bir coronavirüs cinsi olan Wuhan Corona virüsü için de aynı endişelerimiz başladı yakın zamanda. Bilinmezliklerden oluşması Çin hükümetinin üstü kapalı açıklamaları ve bunların tam tersi ülkeden gelen görüntüler üzerine Komplo teorileri üretildi.Wuhan Corona virüsü, deniz ürünleri pazarı zatürre virüsü, Wuhan zatürresi ya da Dünya Sağlık Örgütünün tabiriyle yeni Corona virüsü... Virüsün ortaya çıkmasının ardından, genetik haritası oluşturuldu. Şu an için tedavisi yok ama bir yıl içinde bu genetik haritanın yardımı ile aşısının da çıkması bekleniyor. Virüsün Wuhan deniz ürünleri pazarından çıktığı düşünülüyor. Bu pazarda birbirinden ilginç yiyecekler var. En çok da internette gördüğünüz bu yarasa çorbası ihtimalleri üzerinde topladı. 8 Aralık'ta ilk bildirilen hastaların neredeyse tamamı bu balık pazarında ya müşteri ya da pazarcıydı. Tabii medyanın bundan 31 Aralık'ta ancak haberi oldu. 11 Ocak sayısı ilk duyuru gerçekleşti.

Mikroskoptan bakıldığında virüsün üzerinde bir hare ya da taç gibi bir şey var o yüzden adı da Latinede Taç anlamına gelen Corona kelimesi. Bu virüs vakalarının %90 ında Ateş bizde 80'inde yorgunluk ve öksürük yüzde 20'sinde nefes darlığı ve yüzde 15'inde solunum sıkıntısı yaratıyor. Böyle bakınca normal mevsimsel grip ten farkı yokmuş gibi görünse de bununla sınırlı değil ileri safhalarda Zatüre böbrek yetmezliği ve ölüme kadar yol açabiliyor. Ama başta bu bilgi bize verilmedi. Bulaşıcı olduğu bile söylemedi ama ölümler artınca kabul etmek ve halka açıklamak durumunda kaldılar.

23 Ocak'ta Wuhan karantinaya alındı. Ülke dışına uçuşlar ve trenler, içeride halk otobüsleri Metro sistemleri ve uzun mesafe otobüsleri askıya alındı. Zaten bilinmezlik içinde olan kent daha da panik oldu. Karantina dan sonra gıda fiyatları arttı hastanede görev yapacak sağlık personelleri için Lojistik sıkıntılar çıktı. Acil durum hattı hep meşgul. Petrol istasyonları faaliyetlerini durdurdu. Evinde kalp krizi geçiren ya da başka bir hastalığı olanlar ambulansa ulaşamıyor kalkıp kendi arabaları ile gitmek isteseler yakıt yok. İşte bu olaylar bunun hükümetin açıkladığı kadar basit olmadığını gösterdi.

Belki de gerçekten iddia edildiği gibi kitlesel bir imha söz konusu. Çin 1 milyar 386 milyon nüfusa sahip ve Wuhan'daki insan sayısı 11 milyon. Bugün baktığımızda Çin, dünyanın en büyük nüfuslu Ülkesi haline geldi. Bu yüzden de Çin hükümetinin Özellikle Wuhan'daki yaşlı kesimi gözden çıkardığı ve bu yüzden insan yapımı bu virüsü ortaya çıkardığı iddia ediliyor. İlk vakaların 55 yaş ve üzerinde olduğunu görünce mantıklı geliyor.

Laboratuvarlarda bu virüs incelenirken 40000 kişilik bir toplantı yapılıyor ve burada birbirinden değişik yemekler yeniyor. Yarasa da dahil. Bu toplantı sonrasında ise 8 kişi de bu virüs tespit ediliyor ama hükümet bunu saklıyor. İddiaya göre yarasanın konuşulmasının bir nedeninin de Çin askeri araştırma enstitüsünün yarasalarda virüsü tespit edip bunun üzerine çalışması ve genetiği ile oynayıp deneyler yapması olduğu söyleniyor. Televizyona bağlanan bir Çinli de bunun nüfus azaltma politikası için yapıldığını ancak kontrolden çıktığını iddia etti. Hükümet 440 kişi de virüs olduğunu ve bunlardan sadece 9'unun Hayatını kaybettiğini söylese de hastanelerden video yükleyen hemşireler bu sayının yüzbinleri geçtiğini ve ölenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Birçok videoda semptomları arasında olduğu söylenmese de hastalık bulaşan insanların birdenbire bayıldığını ve kriz geçirdiğini görüyoruz. Bir hemşirenin YouTube'da yayınladığı videoya göre virüs mutasyon geçirmiş ve Şimdilik 2 dönüşümünde ilkinin tedavisi varken ikinci mutasyon  geçiren virüsü taşıyan hastaların ölmesi garanti diyor.

Diğer taraftan Wohan olaylara müdahale edecek silahlı asayiş birimleri tarafından da kuşatıldı. Kentin her yerinden eli silahlı asker görüntüleri geliyor yine 25 Ocak'ta YouTube'da bir Çin vatandaşının paylaştığı videoya göre hükümet yetkilileri uzun bir süre bunun bulaşıcı bir hastalık olmadığını iddia ettiği için o dönemde dışarıda olan herkes birbirini bu virüsün geçmesine neden oldu.

Üstelik bu hastalık tam da Çin yeni yılına denk geldi ki bu virüsün daha çabuk yayılmasına vesile olacak dünyanın en büyük göçüne neden olan bayramları diyebiliriz. Bu dönemde tüm Çin halkı kendi memleketlerine gitmek için ulaşım araçlarını kullanıyor ülke içi en büyük göç meydana geliyor. Önceden Wuhan'dan gülerek görüntü veren çin hükümeti yetkilileri neyse ki bu hatasından çabuk döndü ve Çin yeni yılın kutlanmasına engelleyerek virüsün tüm ülkeye yayılmasının bir tık önüne geçtiler.

Bu arada yetkililer kendi hatalarını örtmek için doktorları da topun ağzına koyarak, doktorlar yetersiz kalıyor açıklamaları ülkedeki sağlık çalışanlarını çileden çıkarttı. Bazıları Hem bu suçlamalardan hem de hastalığın tam içinde olmalarından dolayı sinir krizleri geçirdi. Artık bir şeyler yapılması gerektiğinden dolayı kentte büyük bir hastanenin yapılmasına karar kıldılar. İçine yetersiz olduklarını iddia ettikleri doktorları yerleştirecekleri 25000 metrekare büyüklüğünde bir hastanenin inşasına başladılar ve biz ülkemizde otoyoldaki bir çukurun kapatılması için 3 ay Beklerken Onlar bu binanın inşaatına 6 günde bitireceklerini söylediler.

Artık bu durumun Global bir kriz haline gelmesinin ne kadar önüne geçebilirler muallak. Zira şimdiden ABD'de Avrupa'nın bazı ülkelerinde ve Asya'da olmak üzere onlarca ülkede vaka tespit edildi.

Çin'in dışındaki ilk hasta 13 Ocak'ta Tayland'a görüldü. Balık pazarına giden bir kadın hastalığın oraya taşınmasına vesile olmuş, sadece yolculukla da değil Çin'in alışverişi sitesi AliExpress'ten de alışveriş yapınca bunun dünyaya yayılması işten bile değil deniyor. Bu ihtimal ne kadar düşük olsa da imkansız diye virüsün yaşaması için elverişli şartlar sağlandığında günde milyonlarca alışveriş yapılan bu ay çok kısa bir sürede krize yol açabilir.

Peki bu virüsten korunmak için ne yapmak gerekir dersiniz normal Gripten korunmak için yaptıklarınızın düzenli el yıkama öksürme hapşırma sırasında ağız burun örtme başkaları ile yakın temastan kaçınmak bizlerin alacağı önlemlerden.

Hiç yorum yok