.NET

Koronada Doğru Bilinen 7 YanlışYANLIŞ 1: BOL BOL SOĞAN SARIMSAK YİYİN
Soğan sarımsak bağışıklığı güçlendirir fakat, hasta olmadan önce. Fazlaca soğan sarımsak yemenin de tek başına bir faydası olmaz. Sadece aşırı kötü kokacağınız için insanlar size yaklaşmak istemeyecektir. Bunu bir korunma yöntemi olarak düşüneceğinizi sanmıyorum.

YANLIŞ 2: TURŞU
Bolca lahana, salatalık gibi turşu yemek sizi koronaya karşı korumaz. Yine bağışıklığı güçlendirmek için probiyotik bakımından zengin gıdaları yiyebiliriz. Ancak faydalı diye abartmamak gerekiyor.

YANLIŞ 3: ALKOL VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR
Doğru sanılan yanlışlarda bir tanesi de alkolün virüsü öldüreceği. Bol alkol tükettiği için virüse yakalanmayacağını sananlar yanılıyorlar. Yüzde 80 alkol içeren kolonya gibi ürünler elinizin temizliği için kullanılabilir. Onun dışında içecek olarak tüketilen alkolün virüslere karşı hiçbir etkisi yok.

YANLIŞ 4: SIK SIK SU İÇMEK FAYDALI
Su içmek sağlığımız açısından faydalı. Ama virüslere karşı ekstra bir fayda sağladığı söylenemez.

YANLIŞ 5: SICAK İÇECEKLER İÇİLMELİ
Havalar ısınmaya başladığında virüsün etkisini yitireceği söyleniyor. Aynı mantıkla bolca sıcak içecekler tüketirsek virüsten korunuruz diye düşünenler var. Sıcak içecekler ağzımızda ve boğazımızdaki koruyucu tabakayı zedeleyebilir. Bu nedenle virüsün kana karışması hızlanır. Aslında sıcak içecekler fayda yerine zarar verebiliyor. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.

YANLIŞ 6: MASKE TAKIYORUM KORUNUYORUM
Maske sizi virüsten korumuyor. Aslında tam tersi durumda kullanılması gerekiyor. Siz hastaysanız maske takın ki ağzınızdaki virüsler dışarıya saçılmasın.

YANLIŞ 7: EL DEZENFEKTANLARI KULLANMAK YETERLİDİR.
El dezenfektanları fayda sağlıyor bu doğru. Ancak basit bir su sabun temizliği daha iyi bir temizlik sağlayacaktır. El dezenfektanları tırnak aralarına girmeyeceği için yeterli temizlik sağlayamıyor. Suya ulaşmak kolay olmadığında el dezenfektanı ile idare edilebilir. Ancak bol su ve sabunla 20-30 saniye kadar iyice köpürterek yıkamak çok önemli.


Hiç yorum yok