.NET

Koronavirüsün Gün Gün Belirtileri
Hastalığın merkezi olan Çin’de bilim insanları gün gün Corona virüsüne hangi belirtilerle ortaya çıktığına ilişkin bir araştırma yayınladı. Virüs kişiye bulaştıktan sonraki 14 gün çok önemli. Belirtiler Bu süre içinde ortaya çıkıyor.

İlk belirtiler yüksek ateş kuru öksürük ve kas ağrısı olarak görülüyor. Yorgunluk da yaşanabiliyor. Bazı vakalarda birinci ve ikinci gün ishal ve bulantı da görülebiliyor.

Eğer ateşiniz yükseliyor ancak ateş düşürücü aldığınız zaman ateşiniz düşüyorsa veya elinizi yüzünüzü yıkadığınızda, biraz su içtiğinizde ateş kırılıyor ise doktora gitmenize gerek yok. Ateş düşürücü almanıza rağmen ateşiniz hala düşmüyorsa, nefes darlığı problemleri ortaya çıkıyorsa hastaların mutlaka doktora gitmesi gerekir.

Birkaç gün boyunca hastalık böyle seyrediyor. Beşinci güne gelindiğinde kronik hastalığı olanlarda nefes darlığı ortaya çıkıyor. Nefes almak gittikçe zorlaşıyor.

Bazı hastalar için sonraki günler çok kritik. Şimdiye kadar kuluçka süresindeyken bulaşma görülmedi. Öksürmeye ya da yüksek ateş, boğaz ağrısı veya solunum yolunda bulgular olmadığı sürece yani kuluçka döneminde bulaştırıcılık yok. Kişinin bulaştırması için hasta olması gerekiyor.Eğer sıkıntı bir durum oluşacak gibiyse, beşinci - altıncı günden itibaren hastalarda bulgular derinleşiyor. Yedinci gün hastanede yatmayı gerektiren şiddetli nefes darlığı yaşanabiliyor. Sürekli göğüs ağrısı nefes darlığı yaşayan yüzü ve dudakları mavimsi bir renge dönen hastaların acil şekilde tıbbi yardım alması gerekiyor. Diğer taraftan yedinci gün hastaların büyük çoğunluğu için yani her yüz kişiden 85'i için şikayetler de azalma başlıyor.

Sekizinci gün solunum sıkıntısı çekenler açısından çok kritik. Çünkü akciğerlerin hayatı organlara yeterli oksijen sağlayamadığına ilişkin belirtiler görülüyor. Solunum sıkıntısı devam edenler yoğun bakım ünitesine alınıyor.

Ateş 12'inci gün düşmeye başlıyor hastalığa ilişkin belirtiler 13'üncü günden sonra yok oluyor. Araştırmada bir hastanın taburcu olma süresinin ise 22 gün olduğu açıklandı 


Hiç yorum yok