.NET

Bağışıklk Sistemini Güçlendiren Besinler



Harward Üniversitesi  bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler için 30 yıl boyunca 700’ün üzerinde araştırma yaptı. İnsan sağlığına en iyi gelen besinler arştırıldı. İşte vücudumuza en faydalı, her biri şifa deposu olan besinler...


ELMA


İçerisindeki tatlı ekşi karışımı sebebiyle seveni kadar sevmeyeni de var. Ancak sevmeyenlerin bundan sonra fikri değişebilir. Elma tam bir şifa deposu. Kalp damar hastalıklarına karşı koruyor, metabolizmayı güçlendiriyor, kansere karşı etkili mineralleri içeriyor. Aynı zamanda elma içeriğinde çok fazla lif barındırıyor dolayısıyla da gün içerisinde tok kalmanızı sağlıyor, zayıflamanıza kolaylaştırıyor.


ÜZÜM


Yazın en sevilen meyvesi yeşil üzüm. Yorgunluğa iyi geliyor. Enerji veriyor. Özellikle kan yapımı açısından oldukça faydalı. Şeker içeriği yüksek olduğundan tüketimine dikkat etmek gerekiyor. 


SARIMSAK


Çiğ ve pişmiş halde tüketebileceğimiz sarımsak da şifa kaynağı besinler arasında sayılıyor. Doğal antibiyotik olarak biliniyor. Yemeklerimizin içinde sıkça kullanmamız gerekiyor. Sarımsak tam bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansere karşı  koruyucu görev yapıyor. 



BEYAZ LAHANA


Beyaz lahana içeriğinde B-C ve E vitaminleri bulunuyor. Dolayısıyla beyaz lahana kal ve göz sağlığını koruyor. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için etkili olan beyaz lahananın kalorisi de düşük. Bu nedenle diyet yapanlar için tercih sebebi.


ISPANAK


C vitamini deposu, sağlığımızın da en büyük dostlarından. Bol miktarda antioksidan içerir, bağışıklığı kuvvetlendirir bu sebeple özellikle kış aylarında hasta olmamamıza yardımcı olur.



Susam, kuru üzüm ve kestane de şifalı yiyecekler arasında. Zeytinyağı ve yeşil çayın da tercih edilmesi gerekiyor. 


Hiç yorum yok