.NET

Bakan Fahrettin Koca Merak Edilenleri YanıtladıSağlık Bakanımız Fahrettin KOCA, koronavirüs sürecinde merak edilenleri anlattı. Gazetecilerin sorularını tüm açıklığıyla cevaplayan bakan Koca, merak edilen bütün konulara değindi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEMELER (PERFORMANS) TAVANDAN ÖDENECEK Mİ?"Şu dönemde pandemi hastasıyla yoğun ilgilenen hekim ve çalışan personelimiz var. Pandemi hastası ile ilgilenen bütün hekim ve sağlık personeli tavandan performansını almış olacak. Ama bunun dışında bazı branşların bu hastalarla ilgili olmadığını biliyoruz. Fakat dünyada pratisyen hekiminin hatta intörn hekimi bu dönemde pandemi hastası ile ilgileniyorsa, pandemi hastası ile ilgilenen her çalışan, her hekim başhekimin buradaki yetkisiyle tavandan ücret alabilir olacak. Yani şu daha bir haksızlık olmaz mı? Bir tarafta sürekli gece gündüz çalışan kulak burun boğaz uzmanı arkadaşımız, göğüs hastalıkları uzmanı arkadaşımız, enfeksiyon hastalıkları uzmanı arkadaşımız var. Diğer tarafta hiç randevu dahi verilip hasta bakmayan, bu anlamda serviste herhangi bir hastası olmayan kişiyle aynı mı görmeliydi? Yapılması gereken burada bu hasta ile ilgili yoğun çalışan herkesin tavandan alması. Dolayısıyla pandemi hizmetinde yer alan herkes tavandan alacak."BİLİM KURULUNUN ALDIĞI TÜM KARARLAR KAMUOYU İLE PAYLAŞILIYOR MU?


"Bilim kurulunun kararları,konuşulan bir konu. Bilim kurulu kararları, daha doğrusu tavsiye kararlarından bugüne kadar uygulamadığımız bir karar olduğunu ben bilmiyorum. Dolayısıyla uygulanmayan ve bir kararın yok. Uygulanan kararlar bilim kurulunun tavsiye kararlarıdır. "DAHA SIKI TEDBİRLER ALINACAK MI? KORKULACAK BİR DURUM VAR MI?


"Biraz önce bilim kurulu ile konuştuk. Özellikle İstanbul özelinde nasıl gittiğini de rakamlarla konuştuk. Taramayı giderek arttırdığımız, test sayısının giderek arttığı bu dönemde vaka sayısının artışı doğal. Ama biz bu dönemde hastaneye yatış yoğun, bakıma yatış ve Entübe edilen hasta sayısının bir stabil döneme girdiğini, ciddi bir artış içinde olmadığını artış hızının yavaşladığını rahat söyleyebiliriz. Bu tabii ki bizi rahatlatmamalı. Bu dönemde ısrarla söylediğim biz evdeki izolasyonumuzu son derece önemsiyor olmalıyız. Bu dönemde teması önemsiyor olmalıyız, izolasyonu ve teması ve mesafeyi mutlak koruyor olmalıyız. Önümüzdeki 2 haftanın bu anlamda çok önemli olduğunu da söylemek istiyorum."SAĞLIK BAKANLIĞI KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYILARINI RAPORLAMADA DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN BELİRLEDİĞİ ULUSLARARASI KODLARI KULLANIYOR MU?


"Medyada gündem oldu, özellikle geçen hafta Avrupa bölge direktörü ile görüştüğümüzü ifade etmiştim ve medyada da yer aldı. Türkiye'nin özellikle mortaliteye dayalı verilerini çok şeffaf bir şekilde paylaştığını söyleyen Avrupa bölge direktörü idi. Dün de Türkiye Ofisi direktörü Pavel Bey bu konu ile ilgili verilerin ölümler dahil olmak üzere şeffaf verildiğini belirten net bir açıklaması oldu. Biz bu süreci özellikle şeffaf bir şekilde götürüyoruz. Bu dönemde biz özellikle birilerini memnun etmek için doğru olmayan rakamları vermek durumunda değiliz. Bu kadar söyleyeyim."VAKA VE ÖLÜM SAYILARINA SURİYELİLER VE DİĞER SIĞINMACILAR DAHİL Mİ?


"Bizim Bütün vakalarımızA Türkiye'de yaşayan herkes dahildir. Dolayısıyla Türkiye'de yaşayıp pozitif bulduğumuz bir vakayı sayının içine koymamak gibi bir durum söz konusu değil. O anlamda yapmamız gereken hizmeti de gerektiği şekilde yapmaya devam ediyoruz. "ÜCRETSİZ MASKE DAĞITIMINDA HAFTALIK 5 MASKE YETERLİ Mİ?


"E-devlet üzerinden, PTT üzerinden dağıtım zaten devam ediyor. Maskeleri dağıtırken şunu söylemiyoruz, maskeleri takın güvenle sokağa çıkın, asla böyle bir şey demiyoruz. Biz zorunlu olmadıkça izolasyondan yani evden çıkılmaması gerektiğini söylüyoruz. Zaten iş yerinde çalışan, markette çalışan ve benzeri kişilere ayrıca veriliyor. Bizim daha çok söylediğimiz bir şekilde zorunlu olarak çıkmak isteyen olursa o durumda bunu kullanabilir. Yani mümkün mertebe maskeli de dışarı asla çıkamaması, çıkılma zorunluluğu varsa maskenin takılması gerekiyor."YURT DIŞINA GÖNDERİLEN TIBBI MALZEMELER NELER? BAŞKA ÜLKELERE DE YARDIM EDİLECEK Mİ?


"İngiltere'ye bugün gönderildi biliyorsunuz. Koruyucu malzeme ağırlıklı gönderdik. Hibe şeklinde gönderildi. Yani n95 maske, hem cerrahi maske hem koruyucu tulum gönderilmiş oldu. 40'tan fazla ülkeye de gönderdiğimizi biliyorsunuz. "ÇİN BİLİM KURULU İLE NELER GÖRÜŞÜLDÜ?


"Çin bilim kurulu ile bugün bilim kurulundan üye arkadaşlarımız görüştü. Özellikle bizim Türkiye olarak geldiğimiz durum, tedavideki yaklaşımımız paylaşıldı. Çin Bilim insanlarının bize ifade ettiği Türkiye olarak sağlık sistemimiz sağlık sisteminizin, özellikle 1. basamak Sağlık Hizmetleri özelinde de Çin'den daha güçlü olduğunu ve bu süreçte yapılan yaklaşımımızın son derece doğru olduğunu ifade etmiş oldular. Gerçekten Türkiye'ye güvenelim, gerçekten sağlık personelimize güvenelim. Gerçekten bu kadar altyapısı güçlü bir ülke ile gurur duymalıyız. Bizim bu noktada erken dönemde nasıl davrandığımızı Dünya biliyor. Çin'de uygulanıp Türkiye'de uygulanmayan herhangi bir durumun olmadığını, hatta farklı olarak bizde daha farklı ve önde olan bir yaklaşım içinde olduğumuzu özellikle ifade edebilirim. Kendilerini ifadesi de bu yönde.

Hiç yorum yok