.NET

Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları

Domates Fide Yeştiştiriciliği


Doğal ve organik kompoze gübre tohum ekiminden en az 15 gün önce fide yetiştireceğiniz toprağa karıştırılması gerekir. Yani önce toprağımızı hazırlıyoruz. 15 gün bekliyoruz.

Fide yetiştireceğimiz plastik kaplara torf toprağı doldurulur. Bu torf iyice sulanır.

Tohumlar 3-4 saat ıslatıldıktan sonra ekilmelidir. Bu sayede çimlenme kolaylaşır. Tohumlar yaklaşık 1 cm derinliğe ekilmelidir. Tohum ekildikten sonra tekrar hafifçe sulanmalıdır.

Tohumların çimlenmesi için en uygun toprak sıcaklığı 12 - 15 derece olmalıdır. Bu sıcaklık aralığında tohumlar 5 - 13 gün içinde çimlenir.


Fide Ekimi


Fidelerin kalınlığı kalem kalınlığına ulaştıktan sonra plastik kaplardan alınarak yetişeceği toprağa ekilebilir. Sırık çeşitlerde sıra araları 60-80 cm, sıra üzeri 50-60 cm, yer (oturak) çeşitlerinde ise sıra araları 140 cm, sıra üzeri ise 40-50 cm olmalıdır.

Püf noktası: Her fide kökünün dibine 3'er tane bıldırcın yumurtası koyun. Doğal gübre olacak.

Saksıda yetiştirme yapacaksanız derinliği en az 30 cm olmalıdır. Her saksıya sadece 1 adet domates fidesi ekilmelidir. Saksı derinliği daha fazla olursa daha iyi olur.

Fide olarak toprağa dikilen domatese can suyu verilir. Düzenli sulama yapılıp, toprak kuru bırakılmamalıdır. Üzerinde domatesler çıkmaya başlayınca su vermeyi kesmek lazım. Eğer toprak kurusa hafif bir su verilebilir.

Domates nemli ortamı sever. Suyu eksildiyse üst yaprakları kıvrılır. Burada su vermeniz gerekir. Fazla su vermek ise bitkilerin hastalanmasına neden olabilir.

Topraktaki nem eksikliğinin en duyarlı olduğu dönemler; çimlenme, çıkış, çiçeklenme ve meyve oluşumu dönemleridir. Aşırı toprak nemi gelişmeyi hızlandırır.

Bitkinin dibinden az bir miktar toprağı elinize alın ve sıkın. Eğer toprak dağılıyorsa su istiyor demektir. Toprak dağılmıyor toplanıyorsa su vermenize gerek yok.

Hiç yorum yok