.NET

Uyurken Nasıl Kilo Verilir?


Uyurken daha fazla kilo verebilirsiniz. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Şaka gibi ama doğru. Vücudumu uyurken bir miktar kalori harcar. Gün içinde yaptıklarımız ya da yediklerimiz uyurken harcadığımız kalori miktarını artırabilir.

Uyurken yapılması gereken ilk şey metabolizmayı hızlandırmaktır.


1. Metabolizmayı Hızlandırın

Etrafımızda dünyaları yediği halde bir türlü kilo almayan sevimsiz tipler var değil mi? Onların şaşkınlıkla seyrettiğimiz bu özelliği büyük ihtimalle tiroid bezlerinden geliyor. Tiroid bezleri metabolizma için çok önemlidir. Vücudun depoladığı enerjiyi ne kadar iyi harcadığını kontrol eden hormonları salgılar. Vücudunuza ihtiyacı olan besinleri vererek enerji ihtiyacınızı karşılayın. İyot, çinko ve selenyum açısından zengin gıdaları tercih etmeye çalışın.


2. Soğuk Duş Alın

Banyo yaptığınız su 21 dereceden soğuksa vücudunuz daha fazla ısı üreterek sıcak kalmaya çalışır. Bu olay metabolizmanızı hızlandırır ve daha çok kalori yakarsınız. Bir araştırmaya göre 21 derecenin altında duş almanın metabolizmayı yüzde 93 hızlandırdığı bulundu. Su 14 derece olunca bu oran %150'ye çıkıyor. Banyo düzeninize 5 dakikalık soğuk duşla başlayın ve soğuk suya maruz kaldığınız süreyi her hafta birkaç dakika artırın. 
3. Bol Su İçin

Özellikle soğuk su metabolizmayı %10 - 30 oranında hızlandırır. Bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre soğuksu vücudunuzu, midenizdeki suyu ısıtmak zorunda bırakacağı için daha çok kalori yakmaya zorluyor. Günde en az 2 litre su içmek dinlenen metabolizmanızı günde 50 kalori yakar hale getirmeye yeter. Başka bir deyişle dinlenirken yağ yakarsınız.
4. Odanın Sıcaklığını Azaltın 

Üşüyünce vücudunuz kendisini sıcak tutmak için daha fazla kalori harcar. Vücudunuz ne kadar soğuksa, ısıtmak için o kadar fazla kalori yakar. Daha önce anlattığım Soğuksu konusunda olduğu gibi.Oda sıcaklığını uyurken 18 dereceye düşürün. Siz uyurken vücudunuz kalori yakmaya devam etsin. Çok kalın giyinmeyin. Aksi halde sadece doğalgaz faturanız düşecek, kilolara bir faydası olmayacaktır.


5. Sabah Kahvesi İçin

Köpüklü kremalı tam yağlı latteden bahsetmiyoruz. Onun yerine bir fincan sade kahve için. Sade kahve metabolizmayı hızlandırır ve yatarken bile daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Kafein doğrudan sinir sisteminize gidiyor ve yağ yakmanızı kolaylaştırıyor.

6. Şekerleme Yapın 

Sadece 8 saatlik Uyku bile tek başına 300 kalori yakmanızı sağlar. Eğer yeterince uyumazsanız vücudunuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyar ve bunu şekerleme yaparak sağlayamayacağı için yiyeceklerde arar. Eğer az uyursanız metabolizma hızınız düşecektir. 


7. Yağınızı Değiştirin

Kızartmalara pek fazla yaklaşmayın ancak yine de yağ kullanacaksanız zeytin yağını tercih edin.8. Elma Sirkesi Kullanın

Beslenme düzenine elma sirkesi ekleyenlerin her gün 200 kalori daha az aldığı kanıtlandı. Bunun nedeni elma sirkesinin beynin iştahı kontrol eden bölümünü baskılaması ve böylece kendinizi o kadar aç hissetmemenizdir. Vücutta biriken yağ miktarını azaltır. Salatalarınıza bir miktar elma sirkesi koymak metabolizmanızı hızlandıracaktır.


9. Bol Baharatlı Yemekler Tercih Edin


Beslenmenize kırmızı biber, Meksika biberi ve sucuk ekleyin. Bu baharatlı besinler kapsaisin denen bir madde içerir. Kapsaisin metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.10. Protein Tüketin 

Vücudunuz protein işlerken karbonhidratların ve yağların parçalarken olduğundan daha fazla kalori yakar. Örnek vermek gerekirse 200 gram tavuk göğsü yediğinizi düşünelim bu 330 kalori içerir vücudun o kaloriden 100'de 99'unu sindirim sırasında yakar. Oysa Bir kalıp çikolata yeseydiniz o kaloriler artardı. Protein kas gelişiminize de yardım eder.


11. Karbonhidrat Tüketin

Kaslarımız karbonhidratı metabolizmanızı hızlandırmak için kullanır. Diyelim ki karmaşık karbonhidratlar yiyorsunuz. bu Karbonhidratlar bir kase tam tahıllı makarna veya yulaf ezmesi olabilir. Vücudunuz size enerji vermek için o karbonhidratları şekere dönüştürür ve o şeker kullanılmazsa yağ olarak depolanır. Eğer spor yapıyorsanız vücudunuz bu karbonidratı enerji olarak kullanacaktır. Vücut geliştirenler antrenmanlarını sürdürebilmek için normalden %50 daha fazla karbonhidrat kullanır ve metabolizmaları ortalamadan %14 daha hızlıdır. Karbonhidratı tamamen kesmek bir hata! 


12. Beslenmenize Lifli Gıdalar Ekleyin 

Yulaf, kabuksuz yemişler, brokoli, fasulye ve sert kabuklu kuruyemişlerde bulunan lif metabolizmayı hızlandırır. Sağlıksız beslenmeye devam etmek istiyorsanız bile en azından fasulye, elma ve çileği de öğünlerinize dahil etmelisiniz. Lifler sindirim sisteminize girince Vücudunuzun fazla yağ tutmasını engeller. Lif açısından zengin besinleri çiğnemek daha çok zaman alır. Dolayısıyla kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz.


13. Kalorilerinizi Kısmayın

Yeterince yemezseniz vücudumuz enerjiden tasarruf etmek için fonksiyonlarını yavaşlatır. Sonra da geliştirmek için çok uğraştığınız kaslarınızdan beslenmeye başlar. Vücudunuz yağı organları koruyan bir yalıtkan olarak değerlendirdiği için daha fazla yağ depolar. Yapmanız gereken her gün yeterli miktarda kalori almak ve beslenme düzeninizi bol bol lif, karmaşık karbonhidratlar ve protein içeren besin ihmal etmemektir. Hiç yorum yok